Drop shot jest stosunkowo młodą i świeżą techniką połowu. Jest ona bardzo podobna do metody bocznego troka, ale cechuje ją większa skuteczność i uniwersalność. Może być nam pomocna w łowieniu prawie wszystkich rodzajów ryb, a zwłaszcza tych leniwych.

Drop shot na leszcza

Leszcze nie tak łatwo dają się złowić na drop shota o każdej porze roku. Przeważnie udaje się to niektórym szczęśliwcom tylko jesienią. Dobrze biorą na wszelkiego rodzaju gumy, zróżnicowane zarówno pod względem kolorystyki, jak i rozmiarów.

Drop shot na okonia

Okonie podobnie jak leszcze są dość przebiegłymi stworzeniami i często opornie idzie łowienie ich na drop shota. Z natury leniwe i nieskore do brania jeśli ich porządnie nie zainteresujemy. Dlatego też w ich przypadku można kombinować do woli ze wszelakimi przynętami przypisanymi do metody drop shota- zarówno imitacjami ryb i bezkręgowców, jak i gumami a nawet twisterami. Gdyby nie metoda drop shota nie wiadomo jak udawałoby się wędkarzom schwytać te nadzwyczaj leniwe okazy.

drop shot na okonia
Okonie można spokojnie łowić na drop shota

Drop shot na pstrąga

Pstrągi często można łowić w rzekach, uniwersalność metody drop shot pozwala nam na połów w tego rodzaju wodach, więc bez problemu powinniśmy dać radę również tym okazom. Powszechnie utarło się, że pstrąg to tylko woblery i obrotówki. Nic bardziej mylnego. Ostatnio bardzo modne w środowisku wędkarskim jest hasło „pstrągi na gumisie”, wiec na nic innego jak gumy w połączeniu z zestawem drop shot.

Drop shot na sandacza

Sandacz jest jedną z bardziej aktywnych ryb. Gdy jest pełen energii to atakuje wszystko, co napotka na swojej drodze. Dlatego też łowiąc go drop shotem fajnie jest dobrać odpowiednie obciążenie, żeby nie narobić szkody zestawowi. Przynęty wybieramy oczywiście gumowe o rozmiarze 8-10 cm. Dobrze prowadzi się ją w odległości ok pół metra nad ciężarkiem. Metoda ta jest dużo bardziej skuteczniejsza niż stosowny do tej pory tradycyjny niski opad.

drop shot na sandacza
Drop shot powstał z myślą m.in o łowieniu sandaczy

Drop shot na szczupaka

Co do szczupaka i drop shota to zdania wśród wędkarzy są mocno podzielone. Niektórzy korzystają z tej metody przez cały sezon inni atakują tylko te jesienne drapieżniki. Jeśli już zdecydujemy się na łowienie drop shotem to śmiało wybierajmy najbardziej uniwersalne przynęty, czyli gumy. Nie zapominajmy jednak o ich różnorodności. Leniwy szczupak nie koniecznie może dać się skusić na monotonię.

drop shot na szczupaka
Szczupak także nie pogardzi przynęta podana metodą DS

Pomimo tego, że drop shot jest innowacyjną metoda połowu ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Jak widać, może sprawdzić się naprawdę w przypadku każdego rodzaju ryby, ale do łowienia każdej z nich trzeba się solidnie i indywidualnie przygotować