BOLEŃ (Aspius aspius), potocznie rap, rapa.
Jak wygląda: Boleń charakteryzuje się tym, że ma wyciągnięte ciało, które patrząc z boku wydaje się troszkę spłaszczone. Posiada spiczastą głowę, małe oczy i szeroki otwór gębowy. Szczękę dolna ma nieco dłużą od górnej, hakowato podgiętą. Można powiedzieć, że boleń ma aparycję sportowca – cechującą się dobrze rozwiniętymi płetwami i mocnym tułowiem, co wpływa także na jego drapieżny wygląd. Grzbiet bolenia ma barwy stalowo ? srebrzyste, płetwy odcień czerwony, natomiast boki są nieco jaśniejsze. Długość od 50 do 75 cm, maksymalnie 120 cm. Ciężar maksymalnie do 12 kg. Boleń jest drapieżnikiem, którego celem są najczęściej ukleje oraz to, co opadnie na powierzchnię wody, np. owady. Z racji tego, że boleń żeruje tuż pod powierzchnią wody, często zdradza swoją lokalizację.
Występowanie: Bolenia możemy spotkać w zbiornikach zaporowych, nizinnych rzekach, czy przybrzeżnych wodach morskich. Granice wód o różnym charakterze (dopływy, styk nurtu i spokojnej wody, tamy) to doskonałe miejsce dla bolenia. Jako, że rapa żeruje przede wszystkim na drobnicy, możemy się go spodziewać w miejscach przebywania np. stada uklei. W porach zimnych pływa raczej przy ciepłym dnie, natomiast w porach letnich przy powierzchni.
Okres połowu (Kiedy najlepiej łowić): Największe nasilenie to miesiące wrzesień i październik. Krótsza, zwiększona aktywność przypada na miesiąc kwiecień, gdyż jest to czas po tarle.
Przynęty: Przede wszystkim ukleje, martwe i żywe robaki, żywe owady o jasnych barwach, białe, czerwone robaki, rosówki, woblery, rippery i inne przynęty sztuczne.
Zanęty: Generalnie nie stosuje się zanęt na bolenie. Można stosować sypkie zanęty w celu zwabienia drobnicy, które zainteresują bolenia.
Metody i techniki połowu (Jak łowić): Najlepszą metodą na bolenie jest spinning pod każdą postacią. Zastosowanie mają tu wahadłowe blaszki, obrotówki, woblery, twistery o jasnych kolorach. Ponadto można łowić bolenie metodą gruntową i spławikową.
Zestaw: Bolenie można łowić na wiele sposobów. Spinningowy: Warto zastosować wędzisko o długości do 270 cm, żyłkę o średnicy do 0,22 mm, a kołowrotek dobrej jakości. Gruntowy: Wędzisko do 390 cm, kołowrotek z wolnym biegiem, żyłka główna o średnicy 0,22 mm. Spławikowy: Wędzisko do 4 metrów długości, żyłka główna 0,20-0,22 mm.
Łowiska: Bolenie mogą przeżyć praktycznie w każdej wodzie. Można je spotkać w rzekach (Wisła, Odra, Warta i inne), jeziorach, zbiornikach zaporowych, a nawet stawach.
Wymiar i okres ochronny: Okres ochronny: 1 styczeń – 30 kwiecień, wymiar ochronny – 40 cm, limit dobowy – 3 sztuki.
Rekord Polski: 89 cm i 8,49 kg