JAŹ (Leuciscus idus)
Jak wygląda: Ciało ma kształt typowo karpiowaty, spłaszczony, zakończony małą głową z niewielkim pyskiem. Kolor grzbietu ma odcienie szare i brązowe, boki są srebrzyste, natomiast brzuch biały. Płetwy mają kolor czerwonawy, ceglasty w dolnej połowie ciała i popielaty w górnej połowie ciała. Charakterystyczne dla jazi są ich żółte oczy. Przeciętnie łowione sztuki mają od 30 do 50 cm długości. Często mylony jest z płocią, kleniem bądź jelcem.
Występowanie: Jeziora, kanały, rzeki, a w szczególności ich środkowy bieg. Często możemy go spotkać przy brzegu w okolicach drzew, skąd spada na powierzchnię wody pożywienie. W porach chłodniejszych np. na jesień pływa głębiej, w porach cieplejszych bliżej powierzchni. Denne zagłębienia też są jego miejscówką. Ważnym jest zaznaczenie, że zanieczyszczone wody nie są raczej w zainteresowaniu jazia, w związku z czym można go spotkać w czystych ujściach dopływów rzek i lekko mętnych wodach.
Okres połowu (Kiedy najlepiej łowić): Jaź jest aktywny przez okrągły rok. Maj, sierpień i wrzesień to najlepsze miesiące dla jazia, gdyż wtedy jest aktywny praktycznie przez cały dzień.
Przynęty: Groch, białe robaki, pinki, żywe owady. Czyli drobne przynęty zwierzęce i roślinne.
Zanęty: Wszelkie sypkie mieszanki jaziowo – kleniowe oraz na ryby karpiowate. Ponadto groch, kukurydza i inne ziarna.
Metody i techniki połowu (Jak łowić): Główną metodą jest spławik, a konkretnie przepływanka (wczesna jesień), w cieplejszym okresie gruntowa – feeder. Wiele osób łowi jazie na spinning. Ważne jest odpowiednie zachowanie na łowisku. Przede wszystkim trzeba zachować ciszę wraz z cichym zarzucaniem wędki. Ważny jest także kolor ubrania, który nie może rażąco odbiegać od koloru otoczenia.
Zestaw: Jazie łowi się różnymi technikami. Spinningowy: Miłośnicy tej metody powinni pamiętać o delikatniejszym sprzęcie – wędzisku do 240 – 270 cm o ciężarze wyrzutu do 15-20 gram, żyłce 0,18 mm. Gruntowy: Najlepiej feeder 360 – 390 cm, ciężar wyrzutu do 80-100 gram. Żyłka główna maksymalnie 0,20 lub 0,22 mm. Haczyk numer 10-14. Spławikowy: Wędzisko do 5 metrów długości, spławik do 4-5 gram.
Łowiska: Ryby te można łowić w rzekach od Wisły po Odrę, Bug, Wartę i inne, wodach stojących, jeziorach, kanałach, zbiornikach zaporowych.
Wymiar i okres ochronny: Brak okresu ochronnego, wymiar ochronny do 25 cm*.
*Zasady dotyczące połowu, w tym okresy ochronne, wymiary ryb oraz dobowe/miesięczne limity połowów, są ustalane indywidualnie przez dzierżawcę danego łowiska, na przykład przez odpowiedni okręg PZW.
Rekord Polski: 78 i 82 cm oraz 5,10 kg