KRĄP – Blicca bjoerkna
Jak wygląda: Krąpie charakteryzują się wysokim, silnie spłaszczoną po bokach sylwetką. Za medalowe okazy możemy uznawać ryby powyżej 40 cm długości i masie powyżej 1.5 kilograma. Najczęściej łowi się jednak osobniki dwudziestokilku centymetrowe. Wielu wędkarzy nie potrafi odróżnić leszcza od krąpia, a dokładnie ma z tym duże problemy. Ryby te posiadają różne płetwy ? u leszcza wszystkie są szaroniebieskie lub czarne. Leszcze posiadają także więcej śluzu. Krąp jednak ma skłonność do tworzenia do tworzenia rożnych mieszańców, cechujących się niebywałym wymieszaniem cech.
Występowanie: Występuje w wolno płynących rzekach, jeziorach, kanałach, przybrzeżnych wodach morskich. Przebywa przy dnie, zwykle piaszczystym lub gliniastym. Przy podwyższonym stanie wody spotkamy go bliżej brzegu. Najlepsze miejsca w naszym kraju do połowu tej ryby to Wisła, Odra i inne większe rzeki.
Okres połowu (Kiedy najlepiej łowić): Krąpie łowimy od wczesnej wiosny. Jednak najlepsze efekty osiągniemy od lipca do września, a nawet późną jesienią.
Przynęty: Białe robaki, pinki, pęczak, czerwone robaki i inne przynęty zwierzęce.
Zanęty: Głównie zanęty sypkie na leszcza, płoć, uniwersalne a także na ryby karpiowate.
Metody i techniki połowu (Jak łowić): Najlepsze metody to spławik, w tym przepływanka i metoda gruntowa – delikatny feeder lub picker.
Zestaw: Krapie są często przyłowem w wyprawach na leszcze. Spławikowy: spławik do 3-4 gram, żyłka główna do 0,20 mm, haczyk 12-14. Gruntowy: delikatna wędka feeder bądź picker, niewielki kołowrotek.
Łowiska: Wolno płynące rzeki, kanały, jeziora, stawy, zbiorniki zaporowe.
Wymiar i okres ochronny: Brak wymiaru ochronnego. Brak okresu ochronnego.
Rekord Polski: Brak danych