LESZCZ – Abramis brama
Jak wygląda: Jedna z najpopularniejszych ryb, żyjących w naszych wodach. Mniejsze osobniki srebrne, pokryte drobna łuską, dorosłe wpadają w czerń, złoto a czasami przyjmują miedziany kolor. Cechą charakterystyczną jest pyszczek, który wysuwa się w mule w celu poszukiwania pokarmu. Leszcze dorastają do 5-6 kilogramów, przy koło 70 ? 75 cm długości. Jednak o takie okazy bardzo trudno. Przeciętnie łowi się sztuki około 2-3 kilogramowe, które uznaje się już za naprawdę ładne. Mały leszcze jest często mylony z krapiem lub rozpiórem. Żywi się w zasadzie bezkręgowcami zakopanymi w mule, czasami zbiera owady z powierzchni.
Występowanie: Leszcze są rybami pospolitymi. Występują w wodach stojących lub wolno płynących o dnie mulistym. W naszych warunkach oznacza to w praktyce, że wszędzie z wyjątkiem najwyższych odcinków rzek pstrągowych. Najlepsze miejsca do połowu leszczy to spokojne odcinki większych rzek oraz jeziora, zbiorniki zaporowe, starorzecza. Obecność leszczy w naszym łowisku zdradzają czasem bąbelki gazów oraz charakterystyczne spławy.
Okres połowu (Kiedy najlepiej łowić): Leszcze łowimy przez cały rok (wiosna, lato, jesień), nawet zdarza się że i zimą spod lodu. Jednak najlepszym okresem jest druga połowa sierpnia i cały wrzesień, kiedy to ryby żerują praktycznie przez całą dobę.
Przynęty: Białe robaki, pinki, pęczak, czerwone robaki i inne przynęty zwierzęce, pellet, niewielkie kulki proteinowe o mięsnym smaku, kukurydza, rosówki.
Zanęty: Głównie zanęty sypkie z przeznaczeniem na leszcza lub inne ryby karpiowate. Warto dodać melasę, która osłodzi zanętę. Można stosować wszelkie ziarna, kukurydzę, groch, czy pęczak.
Metody i techniki połowu (Jak łowić): Najlepsze metody to spławik, w tym przepływanka i metoda gruntowa – delikatny feeder. W łowieniu na spławik, możemy zaobserwować charakterystyczne branie, które polega na podniesieniu przynęty przez rybę, co zasygnalizuje nam spławik wykładając się na bok. Czasami zdarza się łowić leszcze na spinning.
Zestaw: Leszcze to pospolite ryby. Spławikowy: spławik do 3-4 gram, żyłka główna do 0,20 mm, haczyk 12-14. Gruntowy: delikatna wędka feeder bądź picker, niewielki kołowrotek.
Łowiska: Rzeki ? Wisła, Odra, Warta, Narew i inne, kanały, jeziora, stawy, zbiorniki zaporowe.
Wymiar i okres ochronny: Brak wymiaru ochronnego. Brak okresu ochronnego*.
*Zasady dotyczące połowu, w tym okresy ochronne, wymiary ryb oraz dobowe/miesięczne limity połowów, są ustalane indywidualnie przez dzierżawcę danego łowiska, na przykład przez odpowiedni okręg PZW.
Rekord Polski: 72 cm i 6,95 kg