LIPIEŃ (thymallus thymallus L) Rodzina: lipieniowate (thymallidae)
Jak wygląda: Przeważnie osiąga rozmiary 30-40cm i wagę ok 1 kilograma. Ciało jest raczej spłaszczone z małą głową, i niewielkim otworem gębowym. Łuski są duże i mocno osadzone w skórze. Ubarwienie jest zróżnicowane od wieku i tak u młodych osobników jest ono srebrzysto-jasnozielona z niebieskimi plamami na bokach. Natomiast osobniki starsze charakteryzują się szarozielonym ubarwieniem grzbietu, zielonkawymi bokami i białym brzuchem.
Występowanie: Można go spotkać przeważnie w rzekach górskich. Latem przebywa na kamienistych płyciznach zimą natomiast na głębszych wodach.
Okres połowu (Kiedy najlepiej łowić): Tarło trwa od marca do czerwca, wówczas samica składa jaj w żwirowym podłożu z dobrze natlenioną wodą przeważnie są to nie duże dopływy. Samica zakopuje ikrę w żwirze i broni gniazda przez dwa trzy tygodnie. Nierzadko zdarza się że w jednym gnieździe znajduje się ikra kilku samic.
Przynęty: W jadłospisie lipienia znajdują się przede wszystkim larwy chruścików, jętek i innych owadów jak również owady zbierane z powierzchni wody. Większe osobniki żywią się również rybami robakami czy ślimakami.
Zanęty: Niestosuje się zanęt przy połowie lipieni.
Metody i techniki połowu (Jak łowić): Najlepsze efekty da łowienie na spinning lub metodą muchową.
Zestaw: Należy stosować albo zestaw spinningowy albo muchowy.
Łowiska: Rzeki górskie, z kamienistym, żwirowatym dnem.
Wymiar i okres ochronny: Wymiar ochronny 30 cm. Okres ochronny od 1 marca do 31 maja. Limit 3 sztuki*.
*Zasady dotyczące połowu, w tym okresy ochronne, wymiary ryb oraz dobowe/miesięczne limity połowów, są ustalane indywidualnie przez dzierżawcę danego łowiska, na przykład przez odpowiedni okręg PZW.
Rekord Polski: 54 cm i 1,35 kg.