ŁOSOŚ (salmo salar L) Rodzina: łososiowate (salmonidae)
Jak wygląda: wydłużone ciało z dobrze widoczną linią boczną, względnie mała głowa z silnie uzębioną paszczą. Ubarwienie w zależności od wieku zmienia się, młode mają na bokach ciemne i czerwone plamki, natomiast osobniki dorosłe nieregularne czarne plamy na górnej połowie ciała. Boki są szarosrebrzyste.
Występowanie: Występuje w rzekach górskich jeziorach jak również morzach.
Okres połowu (Kiedy najlepiej łowić): Na okres tarła wędruje z mórz do rzek, podczas tej wędrówki kierują się głownie zapachem wody w miejscu w którym przyszły na świat. Tarło przypada na miesiące jesienne, w wodach o silnym prądzie i dobrym natlenieniu. Ikra składana jest w gniazdach wygrzebanych przez samice w piaszczystym dnie. Larwy wykluwają się wiosną mają długość ok 2 cm. Młode osobniki spędzają w rzekach 2-3 lata, późnej wędrują do morza, aby po kolejnych 2-3 latach wrócić do tej samej rzeki na tarło.
Przynęty: Jest rybą drapieżną, początkowo żywi się planktonem, skorupiakami czy też larwami owadów, później mniejszymi rybami.
Zanęty: Niestosuje się zanęt przy połowie łososia.
Metody i techniki połowu (Jak łowić): Najlepsze efekty da łowienie na spinning lub metodą muchową.
Zestaw: Należy stosować albo zestaw spinningowy albo muchowy.
Łowiska: Rzeki górskie, z kamienistym, żwirowatym dnem.
Wymiar i okres ochronny: Łosoś ? w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku od 1 października do 31 grudnia, w pozostałym okresie obowiązuje zakaz połowu łososia w czwartki, soboty i niedziele, na odcinku rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia od 1 grudnia do końca lutego; w okresie od 1 marca do 31 sierpnia obowiązuje zakaz połowu w piątki, soboty i niedziele, w pozostałych rzekach od 1 października do 31 grudnia. Wymiar ochronny 35 cm.
Rekord Polski: 130 cm i 30,40 kg.