PŁOĆ – Rutilus rutilus
Jak wygląda: Płocie to ryby o małym otworze gębowym, barwie grzbietu zielonej lub szaroniebieskiej, czerwonym lub pomarańczowym oku, płetwach żółtopomarańczowych lub wręcz czerwonych. Pokryta jest sporą ilością śluzu. Płocie dorastają nawet do dwóch kilogramów. Jednak osobniki około 30 cm możemy uznać za osiągnięcie. Mniej doświadczeni wędkarze często mylą ją z jaziem i wzdręgą. Żywi się praktycznie wszystkim co zmieści się do jej pyszczka, od owadów, bo wszelkie robaki czy nieduże skorupiaki.
Występowanie: Płocie są najpospolitszymi rybami występującymi praktycznie w każdej wodzie. Nie spotkamy ich tylko w wodach o bardzo małej ilości tlenu i wodach wysokogórskich. Najkorzystniejsze warunki znajduje w wodach stojących i wolno płynących. Mniejsze osobniki pływają bliżej powierzchni, natomiast większe trzymają się dna. Denne płocie, to kapitalna zdobycz dla każdego wędkarza.
Okres połowu (Kiedy najlepiej łowić): Płocie łowimy cały rok ? zima, wiosna, lato, jesień. Można śmiało stwierdzić, że ryby te otwierają i zamykają sezon wędkarski. Łowione są zarówno spod lodu jak zaraz po jego zejściu.
Przynęty: Czerwone robaki, rosówki, białe robaki, pinki, kukurydza, pszenica, pęczak.
Zanęty: Z reguły stosuje się zanęty płociowe jasne lub ciemne. Można dodawać konopi prażonych.
Metody i techniki połowu (Jak łowić): Najlepsze efekty da łowienie metodą spławikową. Jednak w miejscach głębszych, gdzie gromadzą się większe osobniki spokojnie mamy szansę złowić je na grunt np. feederem.
Zestaw: Pamiętać należy o delikatnym zestawie i przynęcie dostosowanej do wielkości ryby.
Łowiska: Stawy wyrobiska, rzeki górskie, rzeki średnie nizinne, rzeki wielkie nizinne. Lekko słonawe płytkie wody Bałtyku, jeziora, zbiorniki zaporowe, starorzecza.
Wymiar i okres ochronny: Brak wymiaru ochronnego. Brak okresu ochronnego.
Rekord Polski: 47 cm i 1,57 kg.