TROĆ (salmo trutta L)
Rodzina: łososiowate (salmonidae)
Występowanie: Początkowo rzeki docelowo morze.
Jak wygląda: Jest wędrowna forma pstrąga potokowego, osiąga długość 100 cm. W porównaniu z łososiem ma bardziej krępe ciało i większą głowę. Ubarwienie, grzbiet szarawy lub brązowy boki jaśniejsze a brzuch srebrzysty. Całość ciała pokryta jest licznymi czarnymi plamkami, które w czasie tarła maja żółtą obwódkę. Dodatkowo w czasie tarła u samców pojawiają się czerwone plamki na bokach i przybierają charakterystyczną miedziano-brązową barwę ciała. Troć może żyć nawet 20 lat.
Odżywianie: Młode osobniki żywią się ciernikami, planktonowatymi skorupiakami, dojrzałe osobniki zjadają inne ryby takie szproty, śledzi, cz też okazyjnie dorsze.
Rozmnażanie: Podobnie jak łososie troć na tarło wraca do macierzystych potoków, wędrówki te trwają od lipca do jesieni. Samice składają jaja w górnych odcinkach rzek dobrze natlenionych z wartkim nurtem, w specjalnie przygotowanych w tym celu dołkach wykopanych w żwirkowym podłożu. Młode osobniki wykluwają się po 2-3 miesiącach, i przez kolejny miesiąc pozostają zakopane w swoich kryjówkach.
Troć okres ochronny: W rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku od 1 października do 31 grudnia, w pozostałym okresie obowiązuje zakaz połowu troci w czwartki, soboty i niedziele, na odcinku rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia od 1 grudnia do końca lutego; w okresie od 1 marca do 31 sierpnia obowiązuje zakaz połowu w piątki, soboty i niedziele, w pozostałych rzekach od 1 października do 31 grudnia.
Troć wymiar ochronny: 35 cm
Troć dobowy limit połowu: 2 szt.
Troć rekord Polski: 14,7 kg (Wiadomości Wędkarskie), 106 cm ? 2000 r. (Wędkarski Świat)