sandacz a okoń

Sandacz i okoń będą głównym tematem kolejnego wpisu z II edycji Szkółki Spinningowej. Bez wątpienia są one jednym z najpopularniejszych wędkarskich celów spinningisty.

Wśród kilku gatunków ryb z rodziny okoniowatych tylko trzy gatunki charakteryzują się dużą liczebnością i szerokim zasięgiem. Są to sandacz, okoń i jazgarz.

Sandacz i okoń należą do grupy ryb o dużym znaczeniu wędkarskim. Przynależność do tejże grupy zawdzięczają chociażby temu, że dają się łowić sportowymi metodami, czyli np. na sztuczne przynęty. Mimo, że oba te gatunki spotyka się w tych samych wodach to nie są dla siebie konkurencją.

Sandacz i okoń, czym się różnią?

Sandacz lubi rozległe, dobrze natlenione wody rzek, jezior i zaporowych zbiorników. Należy do grupy drapieżników. Sandacze z reguły są rybożercami, chociaż zdarza się, że zjadają larwy ważek, chruścików, czy pojedyncze ośliczki. Nie pogardza również żabami i dżdżownicami. Bardzo chętnie polują ryby o długości ciała nie przekraczającej 20 cm. Często ich ofiarami są ukleje albo płocie. Sandacze bardzo często polują w stadach.

sandacz

Okoń zaś jest nieco mniej wyspecjalizowany i mniej wymagający od sandacza. Występuje w różnych rodzajach wód i szybko adaptuje się do nowych warunków. Jego pokarmem mogą być najrozmaitsze zwierzęta wodne. Podobnie jak sandacz należy do grupy drapieżników, ale fakultatywnych tzn. że jego głównym pokarmem nie muszą być ryby. Okonie przez całe życie odżywiają się bentosem, czyli organizmami zwierzęcymi i roślinnymi mieszkającymi na dnie zbiornika.

okoń

Żerowanie okoni i sandaczy

Mimo wielu podobieństw ryby te wykazują różnice w sposobie żerowania. Okoń nocą atakuje bardzo rzadko. Aktywny staje się głównie za dnia. Ma bardzo dobry wzrok, który pozwala mu na dostrzeżenie zdobyczy z dużej odległości nawet. Bardzo często żeruje stadnie.

Sandacz natomiast lubi żerować nocą i wczesnym rankiem. Ma świecące w ciemności oczy, które świetnie mu się przydają podczas żerowania. Oba gatunki lubią żerować w strefie przybrzeżnej, w pobliżu trzcin.

Jak łowić okonie, a jak sandacze?

Sandacze najlepiej łowić na spinning. Potrzebujemy do tego wędziska o szczytowej akcji, o długości do 3 metrów. Do wędziska koniecznie należy dopasować kołowrotek, na który nawijamy plecionkę. Sandacze należą do tych bardziej płochliwych ryb. Dobrze łowi się je z łodzi. O tym jakie przynęty stosować na sandacze przeczytasz tutaj.

Okonie zaś można łowić różnymi metodami, wszystkie są tak samo skuteczne. Mogą to być gruntówka, metoda spławikowa, oraz spinning. Okonie na spinning najwygodniej łowi się wędziskiem w zakresie długości 2,1-2,70 metra, oczywiście w zależności od tego czy łowimy z brzegu czy łodzi. Okonie to niezwykle ostrożne ryby. Należy używać więc w miarę cienkiej żyłki lub plecionki. Żyłka powinna mieć średnicę około 0,16-0,18 mm a plecionka około 0,06 mm. Przynęty okoniowe to głównie obrotówki, niewielkie woblery, cały szereg różnego rodzaju gum o różnym kształcie i pracy.

Patronem II Edycji Szkółki Spinningowej została firma Relax Lures produkująca sztuczne przynęty.

Relax lures baner poziomyZobacz pozostał wpisy Szkółki Spinningowej

Polecamy:

Przynęty Relax Bass – Dzięki swej smukłej budowie i designowi przypominającemu liść herbaty, Bass jest idealnym wabikiem na okonie, sandacz, sumy i szczupaki. Jego opływowy kształt ciała pozwala wodzie przepływać wzdłuż korpusu, prosto w stronę silnie uderzającego ogona.

Przynęty Relax Ohio – Relax Ohio to przynęta o solidnym i szerokim kształcie torpedy. Jej wygląd detalicznie odwzorowuje anatomiczny przekrój płetwy grzbietowej, aby nadać przynęcie jak najbardziej naturalny charakter. Precyzyjnie ukształtowana, prosta sekcja ogonowa wprawia ogon w rytmiczne uderzenia.