Sandacz a pogoda

Sandacz, dla wielu osób duże wyzwanie, dla wielu spełnienie marzeń. Cel wędkarskich wypraw wielu. Piękna, przebiegła, ceniona ryba. Tak w skrócie można ją scharakteryzować. Aby skutecznie przygotować się do jej połowów trzeba wziąć pod uwagę nie tylko sprzęt, przynęty, technikę ich prowadzenia, ale również czynniki atmosferyczne. Okres połowu sandaczy jest dość długi. Nie trudno więc spotkać się z różnymi warunkami atmosferycznymi. Ciekawą porą na połów sandaczy jest lato, o ile nie jest zbyt gorące i wczesna jesień. Sandacze, dobrze biorą w ciągu dnia, wieczorami i nocą. W zasadzie każda pora doby jest dobra.

Sandacz a faza księżyca

Niektórym ciężko to sobie wyobrazić, ale nawet faza księżyca może wpływać na częstotliwość i sposób brań. W teorii czas największej aktywności sandaczy przypada na okres zaraz po pełni. W czasie tych kilku dni, czasami nawet tygodnia może udać się złowić naprawdę ładne okazy sandaczy. W pozostałych dniach brania są na stabilnym, ale nie na jakimś szalonym poziomie. Niekiedy zdarzają się większe odchylenia w jedną bądź drugą stronę.

Sandacz a pełnia

Okres pełni Księżyca nie wpływa dobrze na większość ludzi, w teorii także na ryby. Brania mogą być słabsze już nawet kilka dni przed pełnią. Nie mniej jednak im bliżej pełni, a tak naprawdę w samym czasie jej trwania ryby praktycznie wcale nie są aktywne. O brania może być ciężko ale przy odrobinie szczęścia niektórym uda się cokolwiek złowić. Za to bardzo ciekawy jest fakt, że już pierwsza doba po pełni jest całkiem normalnym i często dobrym dniem na sandaczowe połowy.

Sandacz a ciśnienie

Tak naprawdę ten parametr nie ma większego wpływu na połowy sandaczy. Oczywiście, bardzo ważne jest to, żeby ciśnienie bardzo nie skakało. Wiadomym jest, że ryby tak samo jak ludzie mogą różnie reagować na zmiany ciśnienia, co niekoniecznie zawsze dobrze wpłynie na połowy.

Jak się okazuje ryby reagują na warunki atmosferyczne tak samo jak ludzie, czasami są nawet bardziej wrażliwe. Ta ich reakcja na różne czynniki jest dobrym drogowskazem dla wszystkich wędkarzy, którzy planują swoje połowy w zależności od warunków atmosferycznych, czy faz księżyca.

Oczywiście to tylko teoria, jednak w praktyce każda woda może nas pozytywnie zaskoczyć. Wędkarstwo jest nieprzewidywalne więc warto wyjść z domu i spróbować swych sił w potyczce z sandaczami.

Patronem III Edycji Szkółki Spinningowej została firma Relax Lures produkująca sztuczne przynęty.

Relax lures baner poziomyZobacz pozostał wpisy Szkółki Spinningowej

Polecamy:

Relax Banjo – Amerykańska, klasyczna kombinacja wyglądu płotki i twistera w jednym, przeprojektowana i ulepszona do obecnej wersji. Relax Banjo jest hybrydowym połączeniem dwóch typów przynęt – korpusu płotki i ogona twistera.

Relax Banjo

Relax Kalifornia – Kalifornia wyposażona jest w grubą, pięknie rzeźbioną głowę i realistyczny profil, który naśladuje małe rybki morskie i oceaniczne żyjące w skupiskach. Niezwykle detaliczna, długa i smukła sekcja ogonowa z rzeźbionymi płetwami grzbietowymi i bocznymi.

Relax Kalifornia