Savage Gear Parabellum 279cm, 5-18g - test i opinia

Rynek wędkarski oferuje nam wiele modeli wędzisk spinningowych, dostosowanych pod preferencje każdego wędkarza, pod łowiska i gatunki ryb na które się nastawiamy. Jedną z propozycji na sezon wędkarski 2019 jest Savage Gear Parabellum CCS 9’2″ 279cm 5-18g – 2sec. W tym wpisie przyjrzymy się nieco bliżej temu modelowi oraz tej serii.

Pierwsze wrażenie i charakterystyka ogólna

Sezon spinningowy powoli się rozkręca na dobre. Przyszedł już czas na bolenie i szczupaki, wielu z nas czeka już tylko na rozpoczęcie przygód z sandaczami. Savage Gear przyzwyczaił wędkarzy do tego, że na rynku oferuję dobre jakościowo produkty spinningowe. Mam na myśli nie tylko gumy, z których chyba nie ma wędkarza, który nie słyszałby o Cannibalu, ale także wędziska. Seria Parabellum CCS to dziesięć wędzisk o różnej długości i ciężarze wyrzutu, dostosowanych do różnych łowisk i warunków w jakich przychodzi nam łowić.

Parabellum CCS 9’2″ 279cm 5-18g – 2 sec. To dwuskładowe wędzisko o długości 2.79m, cw. 5-18g i długości transportowej 143cm. Otrzymujemy je w pokrowcu od góry zamykanym na rzep, na którym mamy logo producenta. Ciekawym rozwiązaniem jest zamykana także na rzep na długości około 1/3 długości pokrowca jego boczna część. Ułatwia to wyjmowanie i chowanie wędziska. Warto dodać, że pokrowiec w środku nie posiada przegródki na obie części.

Po wyjęciu wędki z pokrowca pierwsze odczucie jest pozytywne. Szczególnie zwraca uwagę fakt, że jest ona bardzo lekka. Potwierdzi to specyfikacja, gdzie producent wpisał wagę 125g, co wydaje się mieć potwierdzenie w rzeczywistości.  Producent w kilku zdaniach charakteryzuje ten model: „Nasza bardzo popularna seria klasycznych i eleganckich wędzisk. Zbudowane na doskonałych blankach z włókien Toray Carbon z przelotkami Coil Control. Uchwyt z korka AAA z odcinkiem z wygodnej pianki TPE. Mocowanie kołowrotka ze zdwojonym pierścieniem dla pełnego bezpieczeństwa i najwyższej wydajności. Wspaniała praca od Medium do Fast wraz z wybaczającą błędy akcją.” Jak to się ma w praktyce?

Po złączeniu obu części kij prezentuje się bardzo estetycznie, ładnie leży w ręce, jest bardzo miękki. Od razu zwracam uwagę na fakt, że przelotki w segmencie szczytowym wędziska (jest ich 10) są większej średnicy niż w większości modeli dostępnych na rynku. Da nam to nad wodą na pewno możliwość posyłania przynęty na nieco dalsze odległości, co w niektórych warunkach może być wskazane. Cienki, estetycznie wykonany blank, pokryty na odcinku kilkunastu centymetrów lakierem (pozostała część wędziska jest matowa), ładna czcionka napisów, uchwyt kołowrotka wyglądają naprawdę bardzo ładnie.

Przeznaczenie i użytkowanie nad wodą

Producent jasno nie określił do jakiej formy spinningu służy ten kij. Możemy więc za punkt wyjścia przyjąć, że jest to wędzisko uniwersalne. Rzeczywiście w praktyce ma to swoje potwierdzenie. Wędki używałem zarówno w rzece jak i wodach stojących, głównie przy łowieniu gumami uzbrojonymi w główki jigowie o różnej gramaturze. Potwierdziły się przypuszczenia o jej czułości. Bardzo fajnie oddaje pracę przynęty a także moment brania. Dzięki swej akcji hol nawet mniejszych szczupaków był przyjemnością. Wędka poradzi sobie także przy łowieniu woblerami czy blachami. Oczywiście trzeba się do niej wczuć, przyzwyczaić się, podobnie jak do każdego nowego sprzętu. Nie testowałem jej co prawda na kleniach i jaziach, ale w mojej opinii powinna dać radę.

Jakość a cena

Co do jakości nie mam zastrzeżeń. Tak jak wspomniałem wyżej, wykonanie bardzo estetyczne, wędka lekka, dobrze leżąca w ręce. Łowienie nią jest przyjemne. Cena za ten model to około 350zł, a więc to średnia półka cenowa, patrząc po konkurencji. Czy to dużo czy mało, każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie sam. Wydaje mi się, że cena idzie w tym przypadku z tym co za nią otrzymamy.

O Savage Gear Parabellum 279cm, 5-18g Daniel Kaniut – Savage Gear Polska

“Wędziska Parabellum to prawdziwy klasyk w ofercie Savage Gear. Są one niczym fundament, na jakim budowane kolejne serie naszych wędzisk. Ich podstawą od samego początku była nie tylko niezwykła skuteczność, ale także klasyczny, elegancki wygląd. Tworząc kolejną odsłonę tych wędzisk postanowiliśmy nie tylko wprowadzić kilka usprawnień, ale stworzyć je niejako od nowa. Wykonać je tak, jak wyglądałby gdyby powstały dopiero teraz. Założenia były te same – wspaniała paraboliczna akcja, wybaczająca błędy, ale dające możliwość precyzyjnej pracy przynętą i oferująca doskonalą czułość. Nie można zapomnieć też o zapasie mocy w dolniku. Wzięliśmy zatem najlepsze co mieliśmy do dyspozycji: maty węglowe Toray Carbon, przelotki CCS SiN i mocne mocowanie kołowrotka i zrobiliśmy co w naszej mocy by stworzyć kij doskonały. Nie zapomnieliśmy o klasycznym, dystyngowanym wyglądzie z najwyższej jakości korkiem na uchwytach. Poniosło nas tak bardzo, że rozszerzyliśmy ofertę wędzisk UlstA Light do czterech modeli. Serdecznie polecam wymagającym wędkarzom wędziska Savage Gear Parabellum CCS.” – Daniel Kaniut Savage Gear Polska

Podsumowanie

Savage Gear Parabellum CCS 9’2″ 279cm 5-18g to ciekawe rozwiązanie dla wszystkich wędkarzy preferujących metodę spinningową. Kij ten jest kompromisem pomiędzy modelem dla początkującego i bardziej zaawansowanego wędkarza.