Jesteśmy w pełni sezonu urlopowego i wędkarskiego. Wielu z nas podróżuje w różne miejsca Polski i świata aby odpocząć, „naładować baterie” przed kolejnymi tygodniami pracy, nauki itp. Jednak kto z nas jadąc na wypoczynek nie chciałby ze sobą zabrać wędki by móc, choćby z doskoku powędkować w nowym miejscu? Nie zawsze mamy miejsce na zabranie pełnego sprzętu, wiec dobrym rozwiązaniem mogą być wędki typu “travel” w tym model Savage Gear Roadrunner XLNT2 213cm 3-16g.

Pierwsze wrażenie i charakterystyka ogólna

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym są wędki typu “travel”, ponieważ zapewne części wędkarzy jest to pojęcie obce. Wędki “travel” to nic innego jak modele przygotowane z myślą o osobach, które dużo podróżują ale nie mają możliwości zabrania ze sobą swojego podstawowego sprzętu. Są one łatwe w transporcie, zazwyczaj 3-4 częściowe. Zabierzemy je do samolotu, pociągu, samochodu pełnego naszego wakacyjnego bagażu czy na rower, jadąc na szybki wypad np. na pobliska rzekę.

Model Savage Gear Roadrunner XLNT2 213cm 3-16g w zestawie posiada swego rodzaju zasuwane etui z uchwytem, które w każdej chwili możemy zabrać niczym teczkę lub aktówkę i ruszyć nad wodę. Długość etui wynosi ok. 65 cm, co pokazuje jak niewiele miejsca zajmie w naszym bagażu. W środku znajduje się czterokomorowy pokrowiec, w którym w każdej z części jest po jednym elemencie wędziska. Takie rozwiązanie zastosowane przez producenta zapewni bezpieczeństwo przewożonego sprzętu.

Pierwsza część to dzielona rękojeść korkowa AAA i pianki EVA z uchwytem na kołowrotek i zapięciem na przynęty. Zastosowano tutaj uchwyt kołowrotka SG Gold Label DPS R/S Nie posiada ona żadnej przelotki. W drugiej części mamy tylko jedną przelotkę, trzecia ma ich dwie a ostatni element pięć, w tym przelotkę końcową. W modelu tym zastosowano innowacyjne przelotki Coil Control, dzięki czemu otrzymujemy jeszcze lepszą kontrolę i niższą wagę. Przelotki są typu SIC, a w specyfikacji wędziska czytamy jeszcze, że są to modele CC SIN. Blank wędziska zrobiony jest z wysoko modułowego włókna węglowego. Cechą charakterystyczna jest jego chropowatość. Zapewne producent zrobił to celowo, aby wzmocnić jego wytrzymałość. Waga kija to 122 gamy.

Przeznaczenie

W mojej opinii model ten jest uniwersalny. Ciężar wyrzutu 3-16 gram z jednej strony pozwoli nam łowić stosunkowo delikatnie pod średnie okonie, jak i pozwoli łowić niewielkie szczupaki czy sandacze. Bez dwóch zdań będzie dobrym rozwiązaniem do łowienia ze środków pływających. Dobrze sprawdzi się także podczas łowienia z brzegu w niewielkich rzekach, np. w przypadku tzw. Street fishingu. Nieco słabiej wygląda sytuacja z łowieniem z brzegu w większych zbiornikach czy dużych rzekach. Parametry wędki, szczególnie długość mogą sprawiać, że będziemy czuli dyskomfort w łowieniu i troszkę będziemy musieli się napracować. Jednak w tym przypadku nie tylko ten model miałby problem ale tez wszystkie inne o takich samych lub podobnych parametrach.

Użytkowanie nad wodą

Każdy wędkarz spinningowy wie, że wędka jest tak jakby przedłużeniem reki wędkarza. Wydaje się, że model ten takowym jest. Test zacząłem od łowienia gumami uzbrojonymi w główki od 3 do 5 gram. Przyjemnie się nią rzuca a następnie operuje. Jest stosunkowo czuła. Podobnie w przypadku łowienia na obrotówki i woblery. Na koniec zostawiłem sobie test z wahadłami. Tutaj warto zanotować, że wahadłami w przedziale 10-12 gram można naprawdę rzucić na niezłą odległość.

W trakcie testu na pewno na plus wyszła niska waga wędki. 122 gramy nie męczyły reki podczas kilku godzin łowienia.

Jakość a cena

Model Savage Gear Roadrunner XLNT2 213cm 3-16g można już kupić w granicach 340-350 złotych. Jest to dobrej jakości kij w tej cenie. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że modeli typu “travel” na rynku wędkarskim nie ma zbyt dużo.

O Savage Gear Roadrunner XLNT2 213cm 3-16g Wojciech Krzyszczyk – ProTeam Savage Gear Polska

“Używałem tej wędki przez dwa sezony, głównie pod delikatniejsze przynęty sandaczowe. Miłym zaskoczeniem był fakt, że kij ma spory zapas mocy, kiedy trafiały się większe, szczupakowe przyłowy. Doskonale radzi sobie z gumami, mierniejszymi woblerami czy błystkami obrotowymi. Była także moim zestawem zapasowym, jeśli trzeba było poszukać okoni za pomocą metody drop shot. Chociaż nie lubię słowa uniwersalny, ten kij właśnie taki jest.” – Wojciech Krzyszczyk – ProTeam Savage Gear Polska

Podsumowanie

Savage Gear Roadrunner XLNT2 213cm 3-16g to ciekawe rozwiązanie dla wszystkich podróżujących. Jakość wykonania nie budzi żadnych zastrzeżeń. Jeśli dużo podróżujemy, nie mamy możliwości zabrania dużej ilości sprzętu, czy nawet pracujemy i chcemy wyskoczyć na godzinkę nad wodę, to model ten będzie spełniał nasze oczekiwania.

 

1 KOMENTARZ