Trupek jest bardzo zapomnianym sposobem łowienia szczupaków. Co rusz wchodzą nowocześniejsze, wygodniejsze, mniej wymagające metody. W sumie nie wiedzieć czemu został on potraktowany tak po macoszemu, skoro bardzo dobrze się sprawdza w wielu sytuacjach. Gwarancję dobrego połowu mamy jednak tylko i wyłącznie wtedy gdy dobre zaprezentujemy przynętę.

Zestaw – jak go przygotować?

Dużo możliwości trupek daje nam w połączeniu z zestawem spławikowym, nawet gdy mamy do czynienia z zarośniętym dnem. Oczywiście rybę możemy też zaprezentować w zestawie gruntowym, ale wtedy nie mamy możliwości zawieszenia przynęty na różnych wysokościach. Możliwość regulowania wysokości zawieszenia daje nam gwarancję, że zwabimy niejednego wzrokowca, jakim jest szczupak.

Jak założyć martwą rybkę

Przed umieszczeniem rybki na przyponie trzeba ją odpowiednio przygotować. Najpierw nieco ją podsuszamy na powietrzu i wycieramy śluz. Gdy trochę stwardnieje lekko wyginamy, lub rozgniatamy. Dopiero teraz należy przekłuć ją przez wargi pyska, lub w okolicach grzbietu. Robimy to jednak bardzo delikatnie. Spławik, którego zamierzamy użyć do tej metody powinien być większy niż normalnie, o wyporności większej niż 10 g. Żyłka tradycyjnie, powinna być bardzo wytrzymała. Jeśli chcemy możemy śmiało użyć plecionki.

c
Łowienie szczupaków na martwą rybkę to skuteczny sposób

Haczyk, czy kotwiczka

Jest wielu zwolenników stosowania do tej metody haków, taka sama ilość wędkarzy woli kotwice. Zdania jak zwykle są podzielone, chociaż przeważają trochę na korzyść kotwic, nawet jeśli nie uda nam się do końca holować ryby i gdzieś nam ucieknie to na pewno okaleczy się w mniejszym stopniu, ponadto upolowaną zdobycz zawsze łatwiej zdjąć z kotwicy niż  z haka.

Mimo, że metoda na martwą rybkę ostatnio odeszła nieco do lamusa to na szczęście coraz częściej zostaje znów używana. Jest idealnym rozwiązaniem do miejsc, w których spinningowanie jest trudne, lub prawie niemożliwe

1 KOMENTARZ

  1. Łowienie na trupka szczupaków jest bardzo skuteczna metodą szczególnie jesienią. Jeśli tylko drobnica schodzi w niższe partie wody, razem z nią szczupak. Często jest tak, że na spławik nie ustawimy aż takiego gruntu by dosięgnąć do miejsca gdzie stoją ryby. Stad też warto próbować z gruntu.