Płoć jest rybą, którą możemy spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym. Złowienie jej nie jest skomplikowanym procesem. Czasami płocie bywają mniej energiczne i złowienie tego okazu wymaga więcej czasu. Jak więc zachęcić rybę do współpracy? Jak przygotować zanętę i przynętę?

Jak wygląda zanęta dla płoci?

Na wstępie warto podkreślić, że w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy płocie intensywniej poszukują pokarmu pochodzenia zwierzęcego, warto dodać do zanęty odrobinę zmielonej suchej karmy dla psów lub trochę suszonej krwi. Głównym składnikiem płociowej zanęty powinien być pszenny chleb, który należy drobno zmielić i wyprażyć w piekarniku w temperaturze od 180 do 220 stopni. Okruchy powinny mieć brązowy kolor. W takiej konfiguracji sprawdza się również bułka tarta. Pieczywo, dodane uprzednio do zanęty, po namoczeniu zwiększa swoją objętość, czyli wypełnia zanętę oraz rozprasza się w wodzie i przyciąga ryby. Procentowy udział chleba i bułki wynosi od 30 do 50%. Natomiast kukurydza stanowi od 30 do 40%z zanęty. Jest bardzo bogata w składniki odżywcze i jest źródłem energii. Często stosuje się ją do zanęt gruntowych pod wieloma postaciami, np. mąka lub kukurydza słodka z puszki, którą warto wcześniej przetrzeć przez wędkarskie sito. Warto, aby w zanęcie znalazła się również odrobinę próbki pokruszonej przynęty. Często wędkarze stosują puree ziemniaczane czy zmiksowaną i rozgotowaną pszenicę. Na płocie działa również pinka, jeśli płoć zdecydujemy się łowić na czerwone robaki, ochotki czy robaki białe.

zaneta na płoć
Pinki, białe robaki i kastery powinny znajdować się w płociowej mieszance.

Co jeszcze powinno stanowić podstawę zanęty?

Od 10 do 15% zanęty płociowej powinny stanowić produkty oleiste pochodzenia roślinnego. Skupić uwagę należy na konopi, która powoduje lekkie otępienie u ryby oraz nasila u niej apetyt. Konopie nie nasiąkają wodą i mogą unosić inne elementy zanęty, tworząc ścieżkę zanętową, która jest interesującym zjawiskiem dla ryb. Warto pamiętać również o płatkach owsianych, komponując zanęty rzeczne. Płatki muszą być uprzednio rozkruszone lub grubo zmielone oraz dobrze wyprażone. Mają skłonność do klejenia, więc ich udział procentowy w zanęcie nie powinien przekraczać 10%. Przy suchych dodatkach należy wspomnieć o otrębach pszennych, które zmiękczają i napowietrzają elementy zanęty i wspomagają proces tworzenia się ścieżki zanętowej.

Dodatkowe smakowe wabiki

Smakowitym kąskiem dla płoci jest biszkopt. Gatunek ten lubi rozkoszować się słodkimi dodatkami, jednak bardzo szybko się nimi nudzą. Uprzedza się wędkarzy przed nadużywaniem tego typu uzupełnienia. Wiele wartości odżywczych posiadają również wytłoki sojowe, które przyczyniają się do skutecznego wiązania składników. Do tego poleca się dołożyć wiórki kokosowe, które są idealne na płycizny, ponieważ są lekkie i łatwo unoszą się na powierzchni. Ciekawym składnikiem i dodatkiem jest karmel, który zmienia kolor zanęty na ciemniejszy i równocześnie ułatwia wiązanie innych składników.

Jak wyglądają przynęty na płocie?

Często stosowaną przynętą na płocie jest miękki fragment chlebka z niewielkim elementem skórki. W wodzie pęcznieje i jest ciągle miękki. Taki urywek chleba należy przebić ciężkim haczykiem na wylot i umieścić na dnie. Haczyk, który będzie utrzymywał chlebek musi być zakończony oczkiem. Taka przynęta niestety nie sprawdza się w metodzie na przepływankę, ponieważ pod wpływem silnego namoczenia, może spaść z haczyka podczas zarzucania kija. Odrzuca się tę przynętę podczas stosowania metody gruntowej, ponieważ płoć jest w stanie go zrzucić.

Jeśli płoć nie jest zainteresowana chlebem, warto podać jej ulubione smaki, czyli białe robaki i pinki. Równie dobrze sprawdzają się larwy ochotek, ponieważ to naturalne pożywienie dla płoci. Dużą skuteczność dają też poczwarki, które z zewnętrznej strony są twarde, a wewnątrz miękkie, co ułatwia pracę z nakładaniem na haczyk. Z przynęt roślinnych płocie preferują ziarna kukurydzy, które są łatwo dostrzegalne. Niektórzy wędkarze polecają z roślin także łubin, a odradzają czerwone robaki. Ciekawą przynętą jest także kasza, którą wędkarze pozyskują z kaszanki, oraz larwy chruścików, a także domowe ciasto z dodatkiem gotowanych konopi. Konopie, używane do zanęty, sprawdzają się później jako przynęty, po których płocie stają się bardziej ospałe i chętne na jedzenie.