Sposób na pstrąga w sierpniu

0
6325

Lato w pełni, słońce przyjemne praży, a dni wciąż relatywnie długie… Czy można sobie wyobrazić coś lepszego w takie dni niż wypad na ryby? Poniżej przedstawimy kilka wskazówek by schwytać (nie)łatwego pstrąga.

Na początku warto zadać sobie pytanie: „Gdzie wyruszyć?”. Otóż najwięcej pstrągów w tym czasie znajduje się na odcinkach rzek z dużą ilością bystrzyn, szypotów, powalonych drzew. Nasze potencjalne zdobycze lubią miejsca, które niemalże przez cały dzień są mocno zacienione. Pstrągi korzystają na powierzchniach mało nasłonecznionych, ponieważ tlen rozpuszcza się w wodzie o niższej temperaturze. Inną opcją dla poszukiwaczy pstrągów są rzeki, znajdujące się na terenach podmokłych, bagnach, łąkach. Obecna tam roślinność stwarza idealne warunki dla pstrągów, które mogą ukryć się pod roślinnym parasolem przez praktycznie całe lato.

Kolejnym aspektem, który należy poruszyć jest ekwipunek do zabrania. Wędka o wędzisku mierzącym 2,1m z akcją szczytową o ciężarze wyrzutowym od 2 do 15g i kołowrotku dopasowanym do posiadanego kija (musi go wyważać, czyli innymi słowy środek ciężkości powinien znajdować się parę centymetrów nad kołowrotkiem) zdecydowanie zwiększy szanse na sukces. Kolejny element, na którym zdecydowanie nie warto oszczędzać jest żyłka. Sprawdzone marki takie jak np. Stroft powinny znaleźć się w niezbędniku każdego wędkarza. Jeżeli chodzi o przynętę występuje dowolność, jednakże poleca się obrotówki Aglii, szczególnie nr 2 i nr 3, które nie zawodzą – obowiązkowo w kolorach szlachetnej miedzi oraz eleganckiego srebra – obydwa w macie.

Sierpniowa pogoda niewątpliwie zachęca do wyrwania się z domu. Aby umilić sobie dzień nie tylko poprzez perspektywę rekreacji nad wodą, ale także poprzez obraz owocnych łowów, warto zadbać o odpowiednią lokalizację i sprzęt odpowiednio wcześniej.