Przy polowaniu na bolenie bardzo ważną kwestią jest technika połowu jaką zastosujemy. W tym aspekcie bardzo istotnym elementem są indywidualne preferencje wędkarza oraz to, jakim doświadczeniem może się on popisać. Wśród podstawowych sposobów połowu bolenia należy wymienić technikę spinningową, żywcową oraz muchową.

Technika spinningowa

Wśród trzech wyżej wymienionych sposobów połowu boleni, najpopularniejszą a zarazem także i najskuteczniejszą techniką będzie spinningowa, która w zależności od doboru przynęty sprawdzi się bardzo dobrze zarówno w miejscach średnio wymagających.

Technika żywcowa

Sposób połowu bolenia na żywca nie cieszy się największą popularnością, zapewne dlatego, że wybierając tą technikę, łatwiej uda nam się złowić szczupaka czy sandacza, anilżeli bolenia. Nie jest to jednak zadanie nie możliwe do wykonania, gdyż wśród wędkarzy znajduje się wiele zwolenników tej metody połowu. Sposób połowu na żywca, oznacza, że naszą przynęta staje się żywa ryba np. ukleja, która odpowiednio prowadzona przez wprawionego wędkarza może stać się atrakcyjnym kąskiem dla wygłodniałego bolenia.

Technika muchowa

Ostatnim ze sposobów, wykorzystywanych przy połowach na bolenia jest technika muchowa, która polega na kuszeniu drapieżnika przynętą, jaką jest sztuczna mucha. Metoda ta ma coraz to większe grono zwolenników, zapewne dlatego, że doskonale sprawdza się na rzekach nizinnych. Jednakże aby skutecznie wykorzystać tą technikę do połowu bolenia należy pamiętać aby dobrać muchę w ten sposób, aby imitowała w sposób jak najwierniejszy pokarm boleni.