Mimo, że metoda łowienia na blachę jest dość wiekowa, to wciąż bardzo popularna. Młodzi wędkarze często nią gardzą, jest przecież mnóstwo nowych metod, które można wykorzystać. Jednak wyniki łowienia na blachę dają do myślenia i niejednego z nas mogą zadziwić. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego rozmiaru blachy, która swoja pracą imituje płynącą rybę i prowokuje rybie drapieżniki zachęcając do ataku.

Zarówno najlepszą, jak i najbardziej skuteczną przynętą na szczupaki są przynęty sztuczne, a mianowicie błyski obrotowe. Jeśli zaś chodzi o przynęty na spinning to prym wiodą kopyta, twistery, rippery oraz jaskółki. Ze wszystkich spinningowych przynęt najbardziej łowną jest kopyto.

Jaka blacha na szczupaka?

Wybór blach na szczupaka jest w dzisiejszych czasach naprawdę ogromny. Blachy różnią się miedzy sobą zarówno grubością, jak i innymi cechami. Największą popularnością cieszą się jednak gnomy oraz algi, głównie srebrne 2 i 3 firmy Polspin, oraz złota alga 2 i 3 od Wirka.

Obrotówka, jak ją prowadzić

Obrotówki czasami trochę się plączą w trakcie zarzucania, ale są niezwykle łowne. Trzeba nabrać trochę wprawy w zarzucaniu i prowadzeniu. Prowadzimy ją wolno tuż pod powierzchnią. Jest na tyle skuteczna, że potrafi wywabić ryby nawet z głębokości ok 2 metrów. W wodzie trochę niższej, tj. ok pół metra prowadzimy ją tak, żeby mogła się wynurzać i chlapać.

obrotówka, jak prowadzić
Obrotówki powinny znaleźć się w pudełku każdego wędkarza

Wahadłówka, jak prowadzić

Taką blachę prowadzić trzeba w specyficzny sposób. Po zarzuceniu na pozwalamy blasze tonąć, natomiast prąd wody wybiera linkę z kołowrotka. Blachę prowadzi się w specyficzny sposób. Po zarzuceniu, w stronę drugiego brzegu, pozwala się tonąć blasze, a prądowi wody wybierać linkę z kołowrotka. Nie powinniśmy ingerować w spływ blachy, chyba że pojawia się branie, które łatwo odróżnić od zaczepu.

wahadłówka jak prowadzić
Wahadłówki powoli wracają do łask wędkarzy

Najważniejszym momentem podczas prowadzenia jest wyprost linki. Wtedy bardzo wolno nakręcamy żyłkę na kołowrotek. Jest to moment największego brania.

Jak widać wybór przynęt na szczupaka jest naprawdę ogromny. Mimo, że co jakiś czas wchodzi na rynek mnóstwo nowości, niektóre z wędkarskich reliktów są wciąż popularne i efektywne. Wszystko trzeba jednak przetestować samemu i wybrać to, co najodpowiedniejsze