szczupak na spinning

Kolejna edycja zmagań ze spinningiem. Tym razem całkowicie inaczej o szczupaku. To, że ta ryba to król naszych wód pisał nie będę. Szczupaka łowić możemy w zasadzie na wszystko I wszędzie więc nie ma sensu również pisać i o tym.  Jakich używać przynęt i wielkości napisano tyle, że powtarzać się również brak sensu. Nie mam zamiaru wywarzać otwartych drzwi i jestem pewien, że w prasie krajowej wszystkie magazyny prześcigać się będą w opisywaniu sposobów łowienia szczupaka w maju.

Chce Wam się czytać kolejny nudny artykuł z cyklu majowe szczupaki? Mnie nie, bo nie ma w nich powiewu nowości, aktualności i co mnie drażni podanych miejscówek łowionych szczupaków a jak są to w Szwecji. Więc znając siebie nie będę pisał o banałach, co do których wszyscy już wiedzą, że dobrze się na nich nie wychodzi. Wiecie ile lat żyje szczupak? Wiecie ile i jak rośnie?

Zaczynamy więc od informacji, o których zdawałoby się wie każdy szanujący się spinningsta. Czy na pewno? To takie pytanie jak inne z moich ulubionych. Zapytajcie wędkarzy czy umieją wymienić płetwy szczupaka. Tak, tak po kolei grzbietowa, ogonowa i……. Miało być takie łatwe.

Ale o rośnięciu za chwilę teraz szybko. Co je szczupak? Może inaczej. Co znaleziono w brzuchu złowionych szczupaków?  Jestem bardzo ciekawy czy przed czytaniem artykułu jesteście w stanie sobie wyobrazić najdziwniejszą rzecz, którą zaleziono w żołądku naszej ryby? Myślałem, że wiem dużo na temat zwyczajów żywieniowych naszych zębaczy. I tak w istocie jest ale nie wiem wszystkiego. Moim zdaniem warto poznać “Wroga” przed wyprawą wędkarską.

No dobra ale do rzeczy. Wymieniał będę wszstko to co udało mi się znależć w necie. Zaczynamy.

 1. Płocie
 2. Okonie
 3. Leszcze
 4. Szczupaki
 5. Sandacze
 6. Pstrągi, do tej pory nic nadzwyczajnego.
 7. Żaby
 8. 2 kaczki całkiem spore
 9. Dużego raka
 10. Szczury
 11. Myszy
 12. 21 kiełbi
 13. Kiełbasę owinietą w folię do połowy strawioną
 14. Słoik sredniej wielkości
 15. 45cm Leszcz
 16. Piżmak
 17. Nóż mysliwski
 18. Ptaki
 19. Duży dwu członowy wobler
 20. Pocisk moździerzowy

O kamieniach nie wspominam bo większość ryb ma je w arsenale połykach pokarmów. Podsyłam link, gdzie można zobaczyć co nasze zębacze mają w żołądkach.

Tak odskoczę na chwilę, czytałem artkuł o rekinach. I w żołądku jednego z nich zaleziono tablicę rejestracyjną samochodu zarejestrowanego w Kalifornii w USA. Można, można a kto mówił, że nie można stosować blachy do poprawy trawienia? Przecież nie od dzisiaj wiemy, że noże Termomixa przetną wszystko więc dlaczego nie wypróbować działania w praktyce? Tak nasuwa mi się informacja, którą wyczytałem na stronach portali społecznościowych w USA. Gdzie zastrzelono dwumetrowego krokodyla. Po rozcięciu brzucha znaleziono obrożę, łańcuch, szczątki psiej budy. Właściciele pieska powiadomili policję o zaginięciu ich kochanego zwierzęcia. I nic dziwnego, że zawiadomili Policję i że ich kochany piesek. Dziwne jest to że do najbliższej wody było ok. 5 km. A cała historia odbyła się na Florydzie.
Nasze szczupaki piesków nie połykają, a może? Na pewno nie można powiedzieć, że dieta naszych zębaczy jest mało urozmaicona. Ta bestia żre wszystko co wpadnie w paszczę i nie zależnie od wielkości. Bardzo często uganiając się za boleniami mam przyłowy w postaci dorodnych szczupaków. Bach i siedzi szczupły na kiju. Wobek prowadzony szybko pod powierzchnią wody i co? i nic, chciał wziąć to wziął. Niestety wiele strat mam z powodu częstych brań zębaczy na boleniowe cukiereczki. Tną pletkę jak marzenie.

 

szczupak inaczej

 

szczupak na spinning

Jak szybko rosną szczupaki?

 

jak szybko rośnie szczupak
Info: Internet

Nie będę się rozpisywał na temat rośnięcia. Chciałby natomiast abyśmy wszyscy pamiętali o w/w tabelce. Według mnie daje do myślenia. To nie oznacza, że jak będziemy wypuszczać wszystkie złowione szczupaki to będzie ich w naszym kraju od zatrzęsienia. To oznacza, że należy zarybiać jeszcze więcej szczupakiem nasze krajowe wody. Bez zarybień za chwilę nikt nie opłaci karty wędkarskiej a zbiornikom komercyjnym wróże świetlaną przyszłość.

A jak duże rosną nasze szczupaki?

Oficjalny rekord Polski szczupaka należy do Wacława Biegan z Krakowa, cyt. “Złowiłem go w Nidzie około Nowego Korczyna, na koniec października 1976 roku. Łowię na żyłkę 0,30 mm – nigdy grubszą. Łowię na żabę ścierniskową bez spławika i ciężarka. Na rzece szukam głębokich dołów. Mam jeszcze na rozkładzie kilka szczupaków powyżej 15 kg. Hol tego szczupaka trwał trzy i pół godziny” – powiedział Wacław Biegan. Szczupak złowiony w 1976 roku ważył 24,10 kg i miał długość 128 cm.

Kolejny z wielkich szczupaków należy do pana Carla włoskiego wędkarza, który złowił szczupaka 24,9 kg. Kolejny wielki szczupak 21 kg złowiony w Holandii w 2008 roku. Nieoficjalnym  Rekordem Świata Northern Pike jest szczupak złapany w opuszczonym kamieniołomie w Niemczech w 1983 roku. Został złapany przez Arno Wilhelma i mierzy 145cm i ważył 30kg. Największy szczupak świata ważył 41 kg ale niestety nie został on złowiony tylko znaleziony martwy w Irlandii, podobno zdechł bo udławił się 7 kg łososiem.

Jan Enggers to holenderski ekspert i badacz dużych okazów szczupaków, który analizując dane z połowu ponad 1000 szczupaków o wadze powyżej 18 kg, stwierdził, że tylko 2 z nich osiągnęły długość 150 cm, a ciężar przy tych rozmiarach wynosił 26,5 i 25 kg. Takie informacje znajdziecie  w książce pt. “Szczupak”, której autorem jest Karol S. Napora.

W jeziorze Pluszne na Mazurach złowiono szczupaka mierzącego 125 cm i ważącego 24,60 kg, jednak nie został on zgłoszony do Komisji Rekordowych Połowów przy “WW”.

O mazurskich szczupakach krążą legendy. Według jednej z lokalnych gazet, w 1951 r. na jeziorze Kisajno szczupak utopił wędkarza, który łowił na trolling z kajaka, ciągnąc za sobą dużą blachę. Żyłka owinęła mu się wokół dłoni i ogromny szczupak wciągnął go pod wodę i utopił. Podobno szczupak ważył 32 kg!

Włodzimierz Puchalski w “Wyspie kormoranów” (jezioro Dobskie, Mazury) uwiecznił na zdjęciu co prawda zdechłego, szczupaka, który miał ważyć 28 kg.

Natomiast w jednym z angielskich muzeów przechowywana jest czaszka, która czyni wiarygodną informację o 32-u kilogramowej sztuce złowionej w 1740 r. w szkockim jeziorze Loch Ken. Tutaj dodam, że długość życia naszego szczupaka to 7 lat. Zdarzają się przypadki o wiele dłużej żyjących rybach.

Jak bierze szczupak?

Po pochwyceniu szczupak przekręca w pysku zdobycz zawsze łbem w kierunku paszczy. Tak więc moment zacięcia ryby zależy od miejsca umieszczenia haczyka – jeśli żywiec – przynęta zaczepiona jest za pysk to musimy zacinać wcześniej, jeśli za grzbiet, to później. Dobrze, ale rodzi się pytanie: „ile to trwa ?” Otóż bardzo różnie. Po ataku szczupaki, zatrzymują się i w zależności od wielkości zdobyczy połykają je w ciągu 2-3 minut. Jednak zdarzają się przypadki, że drapieżnik przez kilka minut pływał ze swoją ofiarą i połykał ją dopiero po 10 min. Takie zachowanie można dobrze prześledzić obserwując spławik. Moment ataku to przytopienie spławika, potem odczekujemy wywijanie żyłki, po czym spławik znów się zatrzymuje. Wędkarskie wyczucie podpowiada moment zacięcia – na tyle opóźnionego, by szczupak obrócił przynętę, i na tyle wczesnego by jej nie wypluł gdy poczuje haczyk. W czasie spinningowania dzieje się podobnie z tym, że znacznie szybciej nasza zdobycz orientuje się ,że coś poszło nie tak. Dodam jeszcze, że nasz szczupak ma od 700 do nawet 900 zębów. Fenomen tej śmiertelnej machiny jest zdolność do odrastania utraconych zębów w czasie życia szczupaka.  Samice wytwarzają około 30–40 tyś. ziaren ikry na 1 kg masy swego ciała. Przy temperaturze około 8,5°C wylęg szczupaka następuje po ok 19 dniach od zapłodnienia. Jeżeli woda jest cieplejsza proces może trwać od 10 do 12 dni.

“Położyli szczukę na ławce na grobli. Zaczęli rozpruwać brzuch od dziury po skrzela, naruszając żołądek. Brzuch był napęczniały, więc jego treść zaczęła się wylewać, a gdy nóż dotarł w okolice płetwy skrzelowej, ze środka wypadł stary, pewnie jeszcze z drugiej wojny światowej pocisk moździerzowy! Zgromadzenie ciekawskich rzuciło się w panice do ucieczki, potykając i ślizgając na błotnistej grobli. Trzech myśliwych wpadło wraz z gospodarzem do stawu, topiąc strzelby i ekwipunek z kamizelek, a pozostali powywracali się jak w kreskówkach. Pocisk potoczył się i chlupnął z powrotem do stawu.” – Wynalazłem ten opis w necie, i szczerze powiem że robi wrażenie.

A czy wiecie jak szybki jest szczupak?

Potrafi rozwinąć prędkość do 10km/h. Nie jest to oczywiście w świecie przyrody żaden wyczyn. Są ryby, które potrafią znacznie szybciej poruszać się w wodzie. Żarłacz biały 40km/h, Makrela 11mk/h, Karp 6km/h, Łosoś 45km/h, Bonito 60km/h, Tuńczyk 80km/h, Miecznik 96km/h, Dorsz 8km/h.

Holenderski szczupak
Źródło: Internet
rekord swiata szczupaka
Źródło: Internet

Na zdjęciu niemiecki wędkarz Lothar Louis z oficjalnym rekordem świata szczupaka – 25 kg (55,1 lbs), zatwierdzonym przez IGFA. Ryba została złowiona 16. października 1986 r.

włoski rekord szczupaka
Źródło: Internet
szczupak 26 kg
Źródło: Internet

Patronem II Edycji Szkółki Spinningowej została firma Relax Lures produkująca sztuczne przynęty.

Relax lures baner poziomy

 

Zobacz pozostał wpisy Szkółki Spinningowej

Polecamy:

Gumy Relax Kalifornia – Kalifornia wyposażona jest w grubą, pięknie rzeźbioną głowę i realistyczny profil, który naśladuje małe rybki morskie i oceaniczne żyjące w skupiskach. Niezwykle detaliczna, długa i smukła sekcja ogonowa z rzeźbionymi płetwami grzbietowymi i bocznymi, unikalnie zwężony, podwójnie karbowany ogon “w stylu Kopyta”. Więcej informacji kliknij tutaj.

Relax Kalifornia

Relax Superfish Shad – SuperFish to kombinacja płotki połączonej z bardzo masywnym ogonem w stylu Kopyta. Superfish 4″ wyróżnia się dużą głową imitującą głowę płoci, precyzyjnymi konturami korpusu i realistyczną płetwą grzbietową.

1 KOMENTARZ