Maj, majówka budzenie się przyrody do życia, cieplejsze dni- coś pięknego. Taka aura sprzyja również wędkarzom, dla których maj może być naprawdę udanym miesiącem. Jest cieplej, ale nie za ciepło, co akurat w przypadku łowienia szczupaków dobrze wróży.

Gdzie go szukać

Zarówno w maju, jak i innych równie ciepłych miesiącach szczupaki można znaleźć dosłownie wszędzie. W rzece, jeziorze, zbiornikach linowo – szczupakowcyh. Mogą ukrywać się w zaroślach, jak i pływać zaraz pod taflą wody, która to w takie ciepłe dni szybko się nagrzewa.

Gdzie szukać szczupaka w maju
Idealna miejscówka na majowego szczupaka

Sprzyja to rozwojowi podwodnej roślinności, która jednocześnie daje pokarm i jest schronieniem dla ryb.

Na żywca

O tej porze roku łowienie na żywca jest rzadko stosowane. Generalnie istnieje zasada, oczywiście niepisana, że na żywca łowimy wtedy gdy spinningowanie jest utrudnione, lub niemożliwe. Nie mniej jednak, każdy może mieć swój sposób na majowego szczupaka. Wszystkie chwyty dozwolone.

Na spinning

Dobrze sprawdza się w maju jak i podczas innych ciepłych okresów w roku. Jest to jedna z bardziej wymagających metod połowu. Jako, że szczupaki są wyjątkowo aktywne w maju, dobrze jest wykorzystać ich energię i trochę się z nimi podrażnić.  Można używać zarówno obrotówek, wahadeł z cienkiej blaszki, jak i gum na lekkich główkach.

Jaki sprzęt: kołowrotek, żyłka czy plecionka, wędka

Sprzęt powinien być raczej standardowy, bez żadnych specjalnych wymogów. Oczywiście, lepiej stosować żyłkę zamiast plecionki, dostatecznie grubą. Kij porządny, najlepiej o długości 2-2,7 metra. Musi być wytrzymały, żeby dał rade poskromić wiosenne drapieżniki. Niektórzy rekomendują krótsze ze względu na to, że łatwiej nimi operować, ale to kwestia gustu i wygody.  Solidny kij nie może współpracować z byle jakim kołowrotkiem, możemy oczywiście użyć zwykłego stałoszpulowego, ale wiadomo, im lepszy tym lepiej dla naszej wygody.

przynęta na szczupaka
Blacha, wobler, guma – możliwości wyboru przynęt jest wiele

Jaka przynęta i kolor gumy

W maju dobrze sprawdzają się przynęty dość agresywne. Szczupaki wiosenne mają dużo energii, której nie mogły wykorzystać wcześniej, więc śmiało atakują. Wykorzystujmy się wymagające przynęty, np. woblery. Kolor gumy o tej porze roku nie ma raczej większego znaczenia. Dzień długi, widoczność dobra. Wybór jest jedynie uzależniony od gustu i widzi mi się łowiącego. Szczupak w maju jest bardzo dobrym pomysłem, jest to prawie środek sezonu, ryby zdążyły się rozhulać po zimie i można powiedzieć, że są w swojej szczytowej formie.

1 KOMENTARZ

  1. Szczupak w maju jest bardzo popularnym celem wśród wędkarzy. To jakby nie było pierwszy miesiąc po okresie ochronnym gdzie można próbować go łowić. Skuteczniejszy mimo wszystko chyba jest spinning. Trzeba trafić z przynętą, dobrze ja poprowadzić i może się uda 🙂