Efektywność łowienia na spinning zależy od różnych zmiennych. Weźmy chociażby pod uwagę temperaturę. Gdy jest cieplej, woda bardziej się nagrzewa, szczupaki są bardziej ruchliwe i ciężko je zwabić małymi słabymi przynętami. Dobrze jest wtedy zastosować jakąś konkretną artylerię, jeśli mamy ochotę na porządny połów.

Jaki sprzęt: wędka, kołowrotek, plecionka czy żyłka

Musimy na pewno zaopatrzyć się w dość długie, solidne kije. Może szczupaki nie należą do naj cięższych ryb, ale mimo potrafią trochę utrudnić życie. Długi sztywny kij pozwoli na kontrolę podczas holu i odciąganie ryb od wszelakich zaczepów. Żeby cały nasz zestaw dobrze się spisywał trzeba koniecznie uzupełnić go w mocny kołowrotek i dość grubą plecionkę.

zestaw spinningowy na szczupaka
Odpowiednia wędka i kołowrotek to podstawa łowienia szczupaków

Przynęta czyli na co łowić

Zanim dobierzemy odpowiednią przynętę, powinniśmy zorientować się jaka i jak gęsta jest roślinność w miejscu, w którym mamy łowić. Nie każdy rodzaj przynęty dobrze sprawdzi się w różnych środowiskach. Można zastosować przynęty schodzące albo powierzchniowe. Fajnie sprawdzają się gumy od Savage, ale niestety nie są tanią sprawą. Jeśli łowisko nadzwyczaj obfituje w szczupaki można zastosować łamane woblery. Równie ciekawym patentem okazuje się być pływająca martwa rybka.

szczupak w maju
Łowienie szczupaków może dać wiele przyjemności

Kiedy i gdzie łowić, rzeka czy jezioro

Rzeka czy jezioro, dość sporna kwestia. Jednak coraz rzadziej udaje się dużo złowić w rzece. Wędkarze bardziej cenią sobie jednak jeziora albo stawy linowo–szczupakowe. Co do terminu łowienia, oczywiście każda pora może być dobra, ale tą wybitnie owocną powinna być wczesna jesień. Warunki o tej porze roku są najbardziej optymalne. Jeśli zaś chodzi o porę dnia, to bez wahania godziny poranne.

Szczupak jest solidnym przeciwnikiem, a walka z nim często nierówna. Jednak przy bardzo dobrym przygotowaniu, zarówno technicznym, jak i logistycznym nasze szanse powinny wzrosnąć na tyle, że uda nam się złowić niejednego jesiennego drapieżnika.