Jak to jest z ta rybą. Szczupak w grudniu, czy to możliwe? Podobnie jak w listopadzie, albo nawet nieco gorzej jest z połowem szczupaków w grudniu. Mianowicie ryb o tej porze może być zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb wędkarzy. Plusem jest jednak to, że jak już się uda znaleźć jakąś rybę to na pewno będzie to porządny okaz. Zawsze warto próbować.

Gdzie go szukać

Zimą najlepiej jest chyba łowić tam gdzie jest mnóstwo drobnicy.  Sprawdza się też te płytkie, o głębokości nieprzekraczającej 4 metrów.

A może na spinning

Mimo, że grudzień jest dość zimny i mroźny to jak najbardziej warto spróbować jeszcze spinningu. Jest to okres w którym ryby drapieżne żerują intensywnie gromadząc zapasy pokarmu i energii przed nadejściem prawdziwej zimy. Jeśli tylko warunki nam na to pozwalają, czyli jeziora i rzeki nie są bardzo zamarznięte to spinningujmy śmiało.

Na żywca- alternatywna metoda

Jeśli warunki atmosferycznie nie sprzyjają spinningowaniu to w grudniu będą triumfować wędkarze przekładający żywca ponad spinning. Jeśli postaramy się o wyjątkowo apetyczny wygląd naszego żywczyka to może się on okazać nie lada gratką dla tych szczupaków, które będą egzystować już wyjątkowo leniwie, oszczędzając się przed zimowa porą.

Jaka przynęta

Do łowienia w grudniu używamy nieco innych przynęt niż w innych porach roku, mianowicie znacznie większych. Nie stosuje się na pewno mniejszych niż 12 centymetrowe. Co do największego rozmiaru to nie ma żadnych ograniczeń. Jeśli mamy możliwość to wybierajmy głównie te, wykonane z silikonu.

Przynęty na grudniowego szczupaka
Szczupak w grudniu atakuje śmiało gumowe przynęty

Jaki kolor gumy wybrać?

Grudzień jest poniekąd wyjątkowym miesiącem chociażby ze względu na bardzo krótkie dni, w czasie których widoczność jest niesamowicie ograniczona. Nie bójmy się więc neonowych i jaskrawych kolorów. Wszystko to przecież dla naszej wygody i lepszych efektów.

Mroźna pogoda z całą pewnością nie sprzyja siedzeniu nad rzeką. Łowienie pod koniec roku jest więc jednym z cięższych w całym sezonie. Ale pamiętajmy, że nie jest ono tylko dla wędkarskich weteranów, ale przede wszystkim dla tych wytrwałych.