Utarło się, że lipiec to jeden z najgorszych miesięcy wędkarskich. Upały dokuczają zarówno ludziom, jak i rybom i innym zwierzętom. Powodują one małą aktywność ryb i znikome żerowanie. Jednak przy odrobinie szczęścia może uda nam się coś złowić, ale trzeba liczyć się z tym, że czasami to naprawdę graniczy z cudem. Jak więc sprawić by projekt szczupak w lipcu nie okazał się klapą?

Gdzie go szukać w tym czasie

Szukamy tam gdzie zwykle, mianowicie zarówno w wodach stojących, jak i płynących. Biorąc pod uwagę to, że im cieplejsza jest woda tuż przy powierzchni tym głębiej bytować będą szczupaki. W przypadku naprawdę dużych upałów może łatwiej wyjdzie nam szukanie ich  w rzekach, które jednak nie nagrzewają się tak szybko jak wody stojące, np. jeziora.

Na żywca też można

Lipiec jest takim miesiącem, w którym zmęczone gorącem ryby niechętnie żerują  i trudno je zainteresować czymkolwiek. Wtedy z pomocą może nam przyjść niezawodny żywiec. Metoda stara i ostatnio zapomniana, ale wciąż skuteczna.

Na spinning

Łowienie na spinning nie jest dobrą opcją w lipcu. Z racji wyżej już opisanego lenistwa szczupaków może ono nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Zagorzali zwolennicy spinningu nie mają nic przeciwko niemu o tej porze roku, nie mniej jednak są inne bardziej skuteczne metody. Można w sumie czasami podrzucić mu coś pod pyszczek i wtedy zaatakuje.

Jaki dobrać sprzęt?

Pod względem sprzętu lipiec prawie nie różni się od innych ciepłych miesięcy. Może z wyjątkiem wędki, ponieważ wielu specjalistów akurat o tej porze roku zaleca użycie kija castingowego. Wędka ta posiada większą ilość przelotek i uchwyt jej młynka posiada tzw. pazur, którego zadaniem jest zwiększenie kontroli nad wędką. Przelotki zaś zapobiegają tarciu w momencie prowadzenia żyłki o wędkę. Ma to miejsce głównie podczas holowania ryby.

Jaka przynęta może być skuteczna

Podstawową przynętą o tej porze roku powinny być woblery,  najlepiej jak największe, które fajnie się prowadzi przy pomocy wędki castingowej. Dobrze spiszą się woblery ze sterem i te płytko schodzące, np. łamane. Można również próbować swoich sił przy użyciu przynęt silikonowych. Oczywiście, również wybieramy te o dużych rozmiarach, minimalnie mające 13 cm.

ripper na szczupaka
W pudełku nie może zabraknąć ripperów

Jaki kolor gumy?

Jeśli zdecydujemy się na użycie gum to w tym miesiącu trzeba już zwrócić uwagę na jej kolor. Niepisana zasada jest taka, że im większe nasłonecznienie tym ciemniejszy kolor powinniśmy wybrać i na odwrót. W pochmurne dni fajnie sprawdzą się z kolei jak najbardziej jaskrawe kolory.

Zobaczcie też krótki filmik o łowieniu szczupaków w lipcu:

Lipcowe połowy szczupaków z całą pewnością nie należą do najłatwiejszych, jednak spełniając kilka warunków, które wbrew pozorom nie są trudne do spełnienia można naprawdę fajnie połowić.

2 KOMENTARZE

  1. Szczupaki w lipcu raczej sa leniwe ale oczywiście cos jeść muszą. Moi zdaniem najlepsza pora to wczesny ranek lub wieczór. Jeśli jest załamanie pogody, to też można próbować. Pochmurny, stosunkowo chłodny lipcowy dzień może dobrze wpłynąć na jego aktywność żerową.

  2. Szczupak podobnie jak i okoń w lipcu mogą być nieco anemiczni. Co nie znaczy oczywiście, że nie ma szans ich złowić. Trzeba próbować z różnymi kolorami przynęt i zmieniać technikę prowadzenia. Osobiście szukam ich w zatokach, spokojnych osłoniętych od ewentualnego wiatru. Najlepsza pora to albo wczesny wieczór albo świt.