Szczupak z gruntu, czy na spławik? Akurat ta kwestia jest bardziej jednoznaczna niż wiele innych wędkarskich dylematów i stanowczo lepiej łowić z gruntu. Wystarczy tylko zmontować odpowiedni zestaw nie zapominając o właściwym ciężarku, najlepiej ok 40 gramowym. Posługując się wędką układamy ją oczywiście w poziomie, mocując na sygnalizatorze.

Zestaw

W przypadku zestawu koniecznie musimy zastosować w odpowiedniej kolejności hak, przypon, krętlik, gumowy koralik i ciężarek. Koralik gumowy pełni tutaj bardzo ważną rolę, ochrania węzeł, dlatego starajmy się go nie pomijać podczas montowania zestawu. Dodatkowo, niektórzy zalecają używanie rurki antysplątaniowej. Podczas zarzucania i po umieszczeniu zestawu w wodzie zapobiega ona splątaniu się żyłki głównej.

Szczupak z gruntu, szczupak na spławik
Przykłady różnych spławików szczupakowych

Haczyk czy kotwiczka

Zdania jak zwykle są podzielone. Znajda się zarówno zwolennicy haczyków jak i kotwiczek. Pamiętajmy jednak, że haki są o tyle dobre, że po złowieniu okazu łatwiej jest go uwolnić, ponadto hakiem łatwiej jest się posługiwać. Rzadko się zaczepiają, chociażby o zielsko czy inne przeszkody. Kotwice pod tym względem nie są już takie wygodne i bezproblemowe.

Jaki żywiec

Metoda na żywca doskonale sprawdzi się przy łowieniu drapieżników każdego rodzaju, bez wyjątku. Wielu wędkarzy chwali sobie używanie na haku karasia srebrzystego, jest on bardzo wytrzymały, skuteczny i uniwersalny. Pamiętajmy jednak żeby zarzucać delikatnie, podczas tej czynności bowiem zawsze narusza się w mniejszym, bądź większym stopniu grzbiet żywca i zarzucając w sposób gwałtowny nasz żywiec może po prostu delikatnie mówiąc odpaść.

Szczupaka można łowić na wiele sposobów. Może łowienie z gruntu nie jest tak popularne jak inne rodzaje łowienia, ale jest to metoda jak najbardziej skuteczna i prosta. Decydując się na nią wystarczy pamiętać tylko o kilku szkopułach i sukces murowany.