Można by zadać sobie pytanie czym nie nęcić? Sumy to mało wybredne drapieżniki. Nie bez powodu nazywane przez nas śmieciarzami. W ich menu można znaleźć między innymi: rosówkę, ryby, skrzepy krwi lub krew suszoną, czerwone robaki, białe robaki, wnętrzności zwierzęce, wątrobę, mięso mielone, mleko w proszku, ślimaki, żaby, niewielkie ptactwo wodne.

Asortyment mamy dosyć spory i bardzo tani:
Rosówka – wystarczy w okresie letnim wybrać się do parku po obfitych deszczach, przy odrobinie szczęścia nazbieramy kilogram i więcej 🙂
Czerwone robaki – najwięcej jest ich w kompoście,
Białe robaki – radze samemu pobawić się w hodowcę. Jeśli nie przeszkadza wam zapach gnijącego mięsa, i macie odpowiednie miejsce tj. wilgotne, ciepłe i ciemne.
Wnętrzności zwierzęce – najlepsze są trzewia drobiowe. Miejscem gdzie powinniśmy je dostać są fermy drobiowe
Wątroba – im tańsza tym lepiej, może być wołowa, drobiowa, wieprzowa, indycza, w zależności na co jest promocja :). Jedni mówią że najlepiej nęcić świeżą, inni preferują kilkudniową, wybór pozostawiam Wam. Wątrobę mielimy dodajemy rosówkę skrzepła krew, przesianą ziemie z kretowiska, mieszamy. Następnie formujemy kule i nęcimy przez klika dni.
Mielone mięso – po raz kolejny sugerujemy się ceną, kupujemy jakieś resztki,
Ryby – z tym nie powinno być żadnych problemów. Dobrze sprawdza się tutaj, leszcz, krąp, ukleja. Ryby kroimy w kawałki różnej wielkości, można je też zmielić, dodajemy olej rybny stosowany przez karpiarzy, suszoną krew, pellet z halibuta i mieszamy, w miarę możliwości nęcimy z łodzi.
Skrzepy krwi lub suszona – jeśli nie mamy pod ręką rzeźnika to może być problem, zawsze możemy kupić suszoną w sklepach wędkarskich. Krew wrzucamy do słoika możemy go dodatkowo dociążyć, robimy dziurki w pokrywce i czekamy. Zamiast słoika może być plastikowa butelka. Pamiętajcie aby przywiązać słoik, nie śmiecimy :). Nie zdziwcie się jeśli zamiast suma złowicie węgorza czy leszcza.
Można i tak
Jest spore grono wędkarzy którzy uważają, że jeśli chce się złowić dużego suma, nęcimy wszystkim co jest jadalne, na hak zakładając żywca. Do wsypanej zanęty przypłynie dużo drobnicy, a sum próbując ataku być może wybierze naszego żywca.

Kiedy łowić?

Sumy najlepiej żerują nocą, więc po kilkudniowym nęceniu najlepiej wybrać się na ryby o tej porze. Należy pamiętać że sumy żerują głównie w głębokich toniach wodnych dołkach od 4 do 8 metrów . W rzekach najczęściej można je spotkać w dołach i wyrwach utworzonych przez wiry i prądy rzeczne.

Humor

p.s Zasłyszane nie praktykowane, przywiązanie kury do kamienia i wrzucenie w miejsce w którym zamierzamy łowić 😀

17 KOMENTARZE

    • Na początek wybierz taka wtróbke, która jest cała, tz ma dwa płaty połączone białą błoną, i za tę błonę nabij ją na hak. Ważne abyś nie naruszył płatów, tak założona watroba powinna długo wytrzymać na haku.

  1. No dobra, wszystko ładnie ale… mam pytanie. Mówicie o łowieniu sumów, ale to metodą gruntową, raczej coraz lepiej rozwijającą się metodę sumową odstawiamy na bok. Jaką wątróbkę polecacie? Wieprzową czy drobiową, jak ją na hak zakładacie?