Polowanie na bolenie jesienią może być bardzo skuteczne, gdyż jest to pora roku, w której ryby te, po okresie letniego samotnictwa, grupują się w stada. Wobec tego, kiedy uda już się nam trafić na jednego bolenia jesienią, istnieje duża szansa, że wrócimy do domu z co najmniej kilkoma osobnikami. W przeciwieństwie do lata, w którym bolenie nie były zbytnio aktywne w dzień, na jesień  najczęściej udają się na żer, właśnie w okolicach południa. Idealnym jesiennym dniem do połowu bolenia będzie słoneczny i bezwietrzny, charakterystyczny dla typowo „złotej jesieni”.

Gdzie szukać bolenia jesienią?

Najtrudniejszym zadaniem w jesiennym połowie boleni jest namierzenie ich żerowiska. Trafnym typem może okazać się, miejsce, w którym nurt jest dość stabilny, bez większych wirów czy prądów wstecznych. Jednak może okazać się, że bolenie w okresie jesiennym mogą znajdować się w najmniej oczekiwanym dla nas miejscu np.  na szczytach główek.

Boleniowe przynęty

Zaletą jesiennego polowania na boleni jest z pewnością to, że w porównaniu do lata, nie są już one tak bardzo płochliwe, wobec, czego prowadzenie przynęty nie musi być już tak precyzyjne. Chcąc, upolować naprawę duży okaz w okresie jesiennym, warto zarzucić wędkę w miejscach taki jak: różne zakola, burty czy rynny.

boleń w grudniu
Bolenie można łowić także jesienią m.in na woblery

Wtedy, gdy wytypujemy miejsce, w którym odpoczywają bolenie, mimo, ich zatrważającej ilości, musimy wziąć pod uwagę, że mimo naszego wysiłku, jaki wkładamy w połów tego drapieżnika nie uda nam się to, gdyż najzwyczajniej w świecie, bolenie nie mają chęci na posiłek.