Wędkarstwo morskie to rodzaj wędkarstwa, gdzie poławia się ryby morskie na wędkę, z brzegu plaży, z pokładu łodzi czy też nabrzeża portowego. Zazwyczaj jednak pod pojęciem tym rozumiemy wędkarstwo kutrowe.

Wędkarstwo morskie to sport dla osób wytrwałych i chętnych do podejmowania wyzwań. Na początku warto spróbować łowienia w większym gronie wędkarzy. Łowić mogą zarówno mężczyźni jak i kobiety. W tej metodzie wędkowania wykorzystuje się metodę trollingową, gdy łowimy z kutra i metodę spławikowo – gruntową przy połowie z plaży lub nabrzeża portowego. Natomiast najbardziej specyficzną dla tego typu wędkarstwa jest łowienie na pilker w pionie, z użyciem ciężkiej sztucznej przynęty. Na pilker łowi się przeważnie dorsze. Kiedy łowimy ryby w kilkanaście osób na statku to wędkarze nie widza swoich plecionek. Kolorowa plecionka pozwala więc oddzielić własną wędkę od wędki sąsiada. Plecionka jest widoczna w morskiej głębinie, ma to znaczenie gdyż każdy zestaw kończy przewieszka, która nie jest widoczna na tej głębokości. Przewieszka powinna mieć jedne lub dwa haki nie wolno jednak używać więcej niż trzech przewieszek. Kotwica traktowana jest jako hak. Promień kotwicy nie powinien mieć więcej niż trzy centymetry. Chodzi o to, aby nie kaleczyć ryb.

Początki wędkarstwa morskiego w Polsce to lata 80-te. Do początku lat 90-tych XX wieku pojawiło się duże zainteresowanie tym typem wędkarstwa. Aktualnie przeznaczonych na połowy morskie przeznaczone jest ok. 100 kutrów, dla celów sportowo- rekreacyjnych oraz dla łowiectwa komercyjnego.