Sprawdź wczesnowiosenne wskazówki wędkarskie, które pomogą Ci w efektywnym połowie ryb. Strategie, metody i sposoby wędkarskie stosowane późną wiosną i latem nie zawsze sprawdzą się w połowach wczesną wiosną, kiedy to woda jeszcze nie jest nagrzana. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, aby poprawić ilość i wielkość złowionych ryb.

Sprawdzaj prognozy pogody. Obserwowanie zmian zachodzących w pogodzie jest tak samo ważne jak obserwacja np. zachowań spławika na wodzie. Wędkarze, którzy są zmuszeni wybrać tylko dzień lub dwa dni w tygodniu na wybranie się na łowisko (bo mają za mało czasu), powinni szukać ciepłych dni, zmian pogodowych, w których ogólnie robi się cieplej.

Zastosuj mniejsze przynęty. Wędkarze powinni stosować mniejsze przynęty z prostego względu: wczesną wiosną woda jest zimniejsza, a to oznacza mniej aktywnych ryb w łowisku, które mogą być niechętne do podjęcia walki z dużą przynętą. Ryby często wybierają wtedy mniejsze i wolno prowadzone przynęty.

Nie spiesz się! Wędkowanie wczesną wiosną to nie wyścig, w którym liczy się przede wszystkim jak najlepszy czas. Tak jak napisałem w poprzednim punkcie, wczesna wiosna to czas zimniejszych wód, a co za tym idzie ryby też nie są aż tak energiczne jak np. w letniej porze i wolniej łykają haczyk.

Szukaj słońca. Słońce jest Twoim przyjacielem. Znajdź na łowisku płytsze miejscówki i tam zarzucaj zestaw, gdyż słońce nagrzeje tam wodę szybciej i jest większa szansa pojawienia się tam ładnych okazów.

Bądź przygotowany. Wędkowanie wczesną wiosną oznacza często łowienie ryb w mętnej wodzie z częstym wiosennym deszczem. W związku z tym musisz być przygotowany na zastosowanie kolorowych, a szczególnie ciemnych przynęt, które doskonale sprawdź się w mętnej wodzie.

Wybierz odpowiednią porę. Wczesne poranki często są określane jako najlepszy okres do połowu ryb. Wczesną wiosną jest trochę inaczej. Woda z reguły wzrasta przez cały dzień (roztopy, deszcze), co sprawia, że ryby stają się aktywne podczas zachodu słońca.

Znajdź odpowiednią miejscówkę. Szukaj miejsc, gdzie czysta woda spotyka się z mętną wodą. Doskonale sprawdzają się dopływy w rzekach lub jeziorach.

Szukaj „złotego środka”. Wykorzystaj wczesnowiosenny czas , gdy ryby są troszkę „ospałe” do eksperymentowania z technikami i metodami połowu. Wypróbuj nowo poznane sztuczki i umiejętności, które przyniosą lepsze efekty w łowieniu podczas całego sezonu wędkarskiego.

Wczesna wiosna jest czasem, kiedy wędkowanie jest nieco trudniejsze, głównie dlatego że woda w akwenach jest jeszcze chłodna, a pogoda jest bardzo zmienna. Dlatego ważny jest dobór odpowiednich przynęt i technik ich prowadzenia, a także zwracanie uwagi na wiele różnych- często zmiennych- czynników. Spróbuj zastosować powyższe wskazówki, aby zwiększyć liczbę udanych połowów. Może masz jakieś swoje „patenty” na wczesnowiosenne połowy?

9 KOMENTARZE

    • bardzo dobry komentarz 🙂 spokojnie można stosować cieńsze i delikatne zestawy bo ryba nie walczy tak agresywnie bo jest wygłodniała po zimie i przy tym dość ostrożna 🙂 a co do przekarmienia też ważne będzie bardzo precyzyjne nęcenie żeby nie rozpraszać tej ryby

      • Dokładnie tak. Precyzyjne nęcenie jest jednym z najważniejszych czynników. Dlatego zawsze wędkuje na tyczkę ( no prawie zawsze 🙂 ) i wszystko podaje podajnikiem wtedy mam pewnosć że ryby znajdujasiew pobliżu. I tak jak wspominałem wcześniej, im cieńsze zestawy tym lepiej. Ryba siezmądrzyła, czasami wystarczy zmienić zestaw na cieńszy a efekt jest wogóle odwrotny 🙂

  1. więcej kombinacji , ryby mądrzejsze,zmieniać wszystko …. oczywiście można zrobić prostą gruntówkę i skutecznie łowić przez cały rok (jak połowa szówarków wędrowniczków) ale czy o to w tym chodzi ? ja chce się rozwijać więc sporo kombinuje …. sprawdzam nowe sposoby techniki i rozwiązania tylko po to by sport ten był coraz ciekawszy. Wole lowić trudną rybe z czasie złego żerowania czy podczas zawodów niż nałowić się do bólu rąk samemu ….