Wedzisko które prezentujemy w tytule należy do serii Cresta Solith. Wszystkie feedery z tej serii zostały opracowane we współpracy z głównym testerem SPRO w Holandii – Arjanem Klopem. Obok wędki Cresta Solith MH Feeder 3.60m cw. do 80 g. Znajdziemy jeszcze model o cw. do 60 gram, oraz do 80 gram ale o długości 3.90m.

Pierwsze wrażenie i charakterystyka ogólna

Pierwsze co rzuca się w oczy to estetyczny wygląd wędki. Zaraz po wyjęciu z pokrowca i oględzinach widać jej staranne wykonanie. Pierwsze odczucie jest takie, że jest to kij lekki ale wydaje się, że w dolniku posiada odpowiedni zapas mocy. Możemy wyczytać w specyfikacji produktu, że jego waga to 235 gram. Jeśli już mowa o parametrach, to długość transportowa kija wynosi 125 cm a w komplecie otrzymujemy 3 szczytówki.

Po złożeniu wszystkich elementów wędka leży dobrze w ręce i rokuje, że łowienie nią i holowanie ryb będzie przyjemne. Na kilka rzeczy zwróciłem jeszcze uwagę. Po pierwsze wzmacnianie przelotki. Wyglądają solidnie, co zresztą widać na poniższym zdjęciu. Po drugie średnica pierwszej przelotki przy rękojeści jest stosunkowo duża, około 20 mm, a pozostałe przelotki w tym na szczytówce też nie są małe. Daje nam to szansę na dalekie rzuty. Po trzecie montaż kołowrotka nie odbywa się w sposób klasyczny, dokręcaniem od dołu, ale górnym elementem rękojeści, która znajduje się bezpośrednio nad szpula kołowrotka.

Przeznaczenie

Długość wędki i moc sprawiają, że wygląda ona uniwersalnie. Stąd też w moim przekonaniu nadaje się zarówno do łowienia koszyczkiem zanętowym, sprężyną jak i w ostatnim czasie bardzo modnymi podajnikami do metody.

Użytkowanie nad wodą

Testowałem ją na rożnych łowiskach i w  różnych warunkach. Po raz pierwszy zabrałem ją na łowisko komercyjne, gdzie nie brakuje karpi w przedziale 3-8 kg. Łowiłem na podajniki do Method Feeder i uzbroiłem ją w kołowrotek w wielkości 4000 Spisała się dobrze, ładnie amortyzowała zrywy ryby. Hol nią jest przyjemny i czujemy się podczas niego pewnie. Przez kilka wyjazdów łowiłem nią też w wodach PZW przy zastosowaniu koszyczka zanętowego jak i podajnika do methody. W obu przypadkach nie zauważyłem jakichś nieprawidłowości. Więc potwierdziła się teoria, że jest to kij uniwersalny. Pozostał mi jeszcze test w rzece. Po jego przeprowadzeniu spokojnie możemy tym kijem łowić na kwadratach czy międzytamiu. Przy łowieniu w średnim i silniejszym nurcie lepiej stosować mocniejsze kije.

Jakość a cena

Co do jakości nie mam najmniejszych zastrzeżeń. Model elegancki, wykonany estetycznie. Praca kija również mi odpowiada. Co do ceny to oscyluje ona w granicach 350zł.

O Cresta Solith MH Feeder Filip Hoffa – firma Expert

“Prezentowana wędka z serii Solith, holenderskiej marki CRESTA, to kij przeznaczony do klasycznego feedera. Posiada cienki, węglowe blank którego akcja pozwala na celne i dalekie wyrzuty i bezpieczny hol nawet dużych ryb. W komplecie mamy 3 wymienne szczytówki o zróżnicowanej akcji, co pozwala nam uzbroić kij odpowiednio do zastosowanego zestawu i łowiska. Seria Solith to również kije do metod feedera i tzw. powerfloaty, czyli wędka przeznaczona do połowu na spławik” – Filip Hoffa Expert Float

Podsumowanie

Wędka jest godna uwagi. Można nią łowić zarówno w wodach komercyjnych jak i PZW. Nadaje się do łowienia klasycznego z koszyczkiem lub sprężyną oraz tzw. “method feeder”. Zapas mocy i możliwości pozwalają posyłać przynęty na dalsze odległości.