Nie jest to prosty temat do pełnego przedstawienia czy też opisania. Problem z doborem wędki przewija się bardzo często w otoczeniu spinningistów, zarówno tych z dużym jak i początkującym doświadczeniem. Dlaczego tak trudno kupić DOBRZE pierwszą wędkę?

Powodów jest co najmniej kilka. Pierwszy powód to taki, że każdy początkujący spinningista chciałby kupić wędkę do “WSZYSTKIEGO”. A tak się po prostu nie da. Nie uda się kupić wędziska do wszystkiego. Czyli takiego kija, który będzie wspaniale łowił zarówno okonie, sandacze, szczupaki, bolenie i …… Tu pojawia się następny problem młodych adeptów spinningu – miejsce łowienia. Inny kij bowiem będzie obsługiwał rzekę, inny jeziora a jeszcze innym będziemy łowić z łodzi.

Okolice przykos to świetne sandaczowe miejscówki

Postaram się opisać i podać przykłady kilku wędek, które przypadną spinningistom do gustu. Bardzo ważnym czynnikiem do rozwiązania staje się spinningista, który wprowadza “Nas Młodych” do spinningowego raju. Każdy z nas prędzej czy później trafia na starszego kolegę, brata a najlepiej tatę, którzy w pigułce proponują najlepsze i sprawdzone sposoby doboru naszej nowej i przez pewien czas jedynej wędki. Oczywiście ogromnym utrudnienie w zakupie tej jedynej najlepszej wędki jest cena, więc moje przykłady wędek tak myślę będą finansowo w zasięgu prawie każdego wędkarza.

Bolenie

Muszę jeszcze opisać Wam przypadek z życia spinningisty. Siedmiu zaawansowanych wędkarzy łowi w spodniobutach. Stoimy wszyscy obok siebie i doskonale widzimy kto i na co łowi. A wszyscy uganiamy się za “wilkami jeziorowymi” – to nazwa, którą ja używam od dłuższego czasu – oczywiście chodzi o sandacza. Każdy z nas ma inną wędkę, inny kołowrotek i używa innej plecionki. Wiem, że tym stwierdzeniem nie pomagam młodym adeptom spinningu ale tak jest. Każdy wybiera wędki pod siebie i własne upodobania.

Jaka długość wędki?

Pierwsza moja wędka spinningowa to typowa pała, żółta germina, którą zresztą dostałem i przez jakiś czas nie byłem w stanie kupić niczego innego. Pamiętam jeszcze czasy gdzie w sklepie wędkarskim były tylko haczyki. I to te duże.

No ale do rzeczy. Proponuję pierwszą wędkę dobrać do własnej wysokości. Obrazowo napiszę tak. Nie ma wzoru aby wstawić wysokość wędkarza jago masę i dobrać wędkę o długości np. 2,75. Jest to jednak bardzo ważne ponieważ chodzi o zgrabne posługiwanie się “Szpadą” a nie walka z własną wędką. Dla osób poniżej 1.75 proponuję zakup wędki w granicach od 2.20 do 2,40. Takie wędki dają frajdę z łowienia, można bez większych przeszkód łatwo się nimi posługiwać. Jeżeli wędkarz ma ponad 1,75 to polecam wędki nieco dłuższe od 2, 40 do nawet 3.00. Czy wysokość wędkarza i długość wędki mają się wzajemnie wprost-proporcjonalnie, oczywiście, że nie ale nie można takiego doboru wykluczyć. Widziałem wędkarzy grubo ponad 1,80 łowiących na wędziska jedno-składowe o długości 1,90. Wszyscy moi koledzy jednak bardzo często mówią w prost, że nie leży im szpada poniżej 2,75 a mają przy tym grubo ponad 1,80 wzrostu.

Osobiście polecam wędki w zakresie od 2.20 do 2,40. Pewność posługiwania się nową wędką przy takiej długości wzrasta bardzo szybko. Wędziska krótsze stają się jednocześnie mniej wymagające w zasadzie są lżejsze od długich spinningów, dają poczucie łatwego manewrowania wędką w czasie wędkarskich wojaży. No i wreszcie są łatwiejsze w transporcie i przedzieraniu się w terenie. Mamy wrażenie, że wszystko mamy blisko i nawet w czasie walki z silnym wiatrem – wygrywamy. Co prawda krótszą wędką rzucamy bliżej ale czy długość rzutów w nauce spinningu odgrywa decydującą i najważniejszą rolę? Myślę, że nie więc nie ma co roztrząsać, że kolega rzuca parę metrów dalej.

Ciężar wyrzutu

Pamiętajmy, że nie ma wędki na wszystko. Wiec i ciężar wyrzutu c.w. dobieramy indywidualnie do własnych predyspozycji, ryb, które padną naszym łupem a także do ciężaru i wielkości naszych przynęt. Na początek kariery spinningowej proponuje wędki takie, które wybaczą większość błędów nowicjusza. Przedział rzutowy w granicach od 5 c.w do 25-30 c.w. Bardzo poręczny kij na początek to według mnie wędka 5-25 c.w od długości 2.20 do 2.40cm. Od czegoś trzeba zacząć i w trakcie łowienia i doskonalenia własnych umiejętności posługiwania się szpadą i łowionych ryb będziemy modyfikować własny sprzęt wędkarski.

Akcja wędziska

akcja wędziska grafika
Źródło: Internet

Wyszukana ilustracja w Internecie dotycząca akcji wędziska. Warto wkleić sobie gdzieś na kompie aby w razie potrzeby zawsze sięgnąć do ilustracji przynajmniej na początku kariery.

A, B – akcja szczytowa, bardzo szybkie zacięcia. Nie polecam początkującym.

C – akcja półparaboliczna. Wybacza większość błędów wynikających z braku doświadczenia. Zdecydowanie polecam jako pierwsze wędzisko spinningowe.

D – akcja paraboliczna. Również polecana dla początkujących.

Tu nie ma co zastanawiać się dłużej nad w/w ilustracją. Tak jest i basta.

Propozycja wędek dla początkujących

Poniżej kilka moich propozycji wędek w dobrej cenie. Jest wiele więc niech decyduje sam wędkarz co sobie sprawi pod choinkę na nowy lub pierwszy sezon wędkarski.

Wędka DRAGON Millenium FL – Trzecia odsłona wędzisk Dragon MILLENIUM. Po kilku latach, w których w tym segmencie cenowym ofertę Dragona reprezentowała seria Viper, do rąk wędkarzy trafiają mocno zmodernizowane – choć jednocześnie bardzo nawiązujące do swojej tradycji – wędki MILLENIUM HDG. W wielu nowych blankach da się rozpoznać geny ich poprzedników. Cena od ok. 200zł.

Wędka Mikado La Vida Lite Jig – Seria lekkich, uniwersalnych wędek do delikatnego łowienia drapieżników. Bazą wędziska jest wysoko modułowy węglowy blank, który uzbrojony w bardzo wysokiej klasy przelotki i ergonomiczny uchwyt pozwala wyczuć delikatne brania mniej zdecydowanych drapieżników. Progresywne ugięcie kija i mocna dolna sekcja gwarantuje bezpieczny hol w przypadku zacięcia bardziej okazałego drapieżnika. Cena od ok. 140zł.

Wędka Shimano Catana CX (Tele) Spinning – Użyte do konstrukcji blanków włókna Geofibre oraz progresywne rozmieszczenie przelotek polepszyło własności rzutowe nowych spinningów Catana, pozostawiając daleko w tyle konkurencję z tej klasy cenowej. Cena od ok. 145zł.

Wędka Mikado Lexus Sapphire Spin – Lightowy faworyt wielu sezonów w połowie drapieżników na miniaturowe gumowe przynęty. Spinningi Lexus Sapphire to profesjonalne spinningi wykonane z grafitu IM9, który nadał wędziskom szybką akcję, niewielkie ugięcie przy niebywale niskiej masie. Cena od ok. 140zł.

Wędka Jaxon Variant Pro Spinning – Klasyczne blanki bez wstawek z pełnego włókna węglowego. Akcja szczytowa zrównoważona. Przy tak szerokiej gamie bez problemu można dobrać odpowiednią wędkę do celu naszej wyprawy – może to być okoń, szczupak, sandacz, boleń czy też łosoś i troć w przypadku dłuższych, mocniejszych wędek. Cena od ok. 120zł.

Wędka Spro Mimic Spin – Wędka wykonana z lekkich kompozytów włókna węglowego. Jej krótka rękojeść, umożliwia nam komfortowe łowienie z łodzi jak i z brzegu. Kij o bardzo szybkiej, parabolicznej akcji. Cena od ok. 164zł.

Wędka Dragon Magnum Ti Spinn – Zestaw sześciu spinningów pozwalających dobrać odpowiedni sprzęt do połowu szczupaków i sandaczy wszelkimi metodami – zarówno z brzegu, jak i z łodzi. Cena od ok. 165zł.

Wędka Konger dynamix Jig M – Wędka ta pozwala na dobrą animację przynęt, zaś czuła szczytówka bezbłędnie sygnalizuje brania. Cena od ok. 175zł.

Wędka Mikado Lexus Sapphire Lite Drop Shot – Najnowsza odsłona legendarnej wędki i jednego z największych bestsellerów Mikado, tym razem z dedykacją do lekkiego łowienia metodą drop-shot. Dzięki połączeniu delikatnej szczytówki, mocnej sekcji środkowej i najwyższej klasy uchwytów do kołowrotka Fuji TVS otrzymujemy wędkę która możemy precyzyjnie prowadzić ultra lekkie przynęty takie jak Fish Fry czy Saira z wystarczającym zapasem mocy do holowania nawet okazowych drapieżników. Cena od ok. 165zł.

Wędka Abu Garcia Vendetta Spinning EVA – Nowa generacja wędek Vendetta wykonana z włókna węglowego. Szeroka gama wędek znajdzie zastosowanie w większości łowisk w Polsce i za granicą. Cena od ok. 185zł.

Wędka Okuma Black Rock Spinning – To seria zaadaptowana przez nas z amerykańskiego rynku. Okuma produkuje te spinningi na najwyższej jakości matach na najbardziej wymagające rynki na świecie. Cena od ok. 235zł.

Patronem I Edycji Szkółki Spinningowej została firma Relax Lures produkująca sztuczne przynęty.

baner relax lures

Zobacz pozostał wpisy Szkółki Spinningowej Edycja I.

Polecamy:

Relax Turbo Twister – Turbo Twister 5 został zaprojektowany przez Witka Kowalczyka i aktualnie jest najskuteczniejszą przynętą na szczupaki i sandacze. Jego głęboko żebrowany korpus emituje fale akustyczne, które prowadzą do cienkiego, długiego ogona w kształcie litery J kusząco migoczącego pod wodą.

Relax Kopyto – Kopyta Relaxa na nowo definiują limity w projektowaniu miękkich, sztucznych przynęt. Klasyczny design w kształcie litery V został stworzony, aby przewyższyć w efektywności pozostałe sztuczne przynęty dostępne na rynku.

9 KOMENTARZE

  1. Wędka to szpada 🙂 Dobre powiedzenie. Zawsze mówi się, że wędka to przedłużenie ręki człowieka ale to takie oficjalne stwierdzenie. 🙂 Musze przyznac jednak, że wydawało mi się, że standardem przy łowieniu z brzegu jest 2,70m i cw. 10-30. No wiadomo okoni nie połowimy, ale to szczupakowy standard. Powiedz mi, którą z tych pozycji które proponujesz poleciłbys z czystym sumieniem?

  2. Najcenniejsze w całym tym świecie wędkarskim są dwie rzeczy. Metoda prób i błędów oraz to czy masz kogoś, z kogo można czerpać wzorce. Taki wędkarski wzór do naśladowania. Jest nam na pewno łatwiej jeśli możemy kogoś zapytać o zdania, coś podejrzeć, poradzić.

  3. Ja zaczynałem przygodę od koja do 15 gram cw i długości 2,70. Łowiłem jednak z brzegu na niedużym kilku hektarowym zbiorniku, gdzie linia brzegowa była bardzo dobrze dostępna, a populacja szczupaka w 95% to 35-55cm.

  4. Witam. Każdy z nas wędkarzy uczył się jak myślę na innych wedkach i używał różnych kołowrotków. I to nie błąd. Teraz widać że takie artykuły są czytane i na prawdę przydatne. Odpowiadając jakie polecam wędki no właśnie takie jak w artykule. Black rock, Dragon czy wędki abu, mikado są dobrą ofertą na początek doskonalenia własnej drogi spinningowe. Poręczne na początek to krótkie szpady z czasem na pewno długości naszych wędek będą ulegać zmianom i modyfikacjom A zwyczajowo od czegoś należy zacząć. Piszcie śmiało o własnych początkach tak aby nasza młodzież czytając wyrabiała sobie własne zdanie nt. DOBORU SPRZĘTU. A jeżeli trafimy na doświadczonego wędkarza i skorzystamy z jego cennych rad to tylko zaoszczędzimy z pożytkiem wiele godzin prób i błędów. Pozdrawiam.

    • Myślę, że taka wędka 2.40 jest stosunkowo uniwersalna. Na pewno spokojnie można połowić z brzegu, a na upartego zabierzesz ją także na łódkę. Wydaje mi się, że trzeba mieć na uwadze fakt, że często nasze pierwsze wybory i to czym łowimy będzie niejako punktem odniesienia przy kolejnych. Więc czasami może być tak, że jak się do czegoś przyzwyczaimy to i przy tym zostaniemy 🙂

  5. Moim zdaniem na początek lepszy będzie delikatny kij. Raz, że fajnie będzie wyczuć branie, dwa że hol też sprawi wędkarzowi dużo frajdy, szczególnie jeśli wędka będzie stosunkowo miękka. A jak się zaszczepi do spinningu, to go będzie ciągnąć jak wilka do lasu 🙂

  6. Równiez jestem zwolennikiem stosunkowo miękkich kijków. Jednak wszystko zależy od łowiska i ryb jakich mamy zamiar łowić. Jeśli łowisko jest płytkie, ryby nie są zbyt duże spokojnie miękki kijek jigowy do 15 gram wystarczy. Natomiast jeśli ruszamy na sandacza czy pajki na głębsze wody, wówczas kij musi być już solidniejszy.

  7. Chciałem powiedzieć “dziękuję”.
    Naoglądałem się na youtube mnóstwo filmów. Im więcej oglądałem, tym więcej mętliku w głowie mi zostawało.

    Szczęśliwym trafem trafiłem na ten poradnik, który w logiczny sposób wyjaśnił mi tyle, że mogę iść wreszcie do sklepu i kupić wędkę.

    Pozdrwawiam
    kawa w krzakach 😉