Zawsze gdy kupujemy nowe kije, czy to zaczynając naszą przygodę z łowieniem karpi, czy też wymieniając stare kije na nowe zadajemy sobie pytanie, jakie wędzisko kupić?

Jaka długość – 3.60 czy 3.90?

Mamy dwie możliwości, a mianowicie 3,60 i 3,90 m. Na pierwszy rzut oka jest to tylko różnica 30 cm, ale w praktyce ma to znacznie większe znaczenie niż nam się pozornie wydaje. Problem ten pojawił się dopiero w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Wówczas wybór wędzisk do łowienia karpi znacznie poszerzył się, a mianowicie o wędzisko 3,90 m i inne długości pośrednie między 3,60 m i 3,90 m. Wcześniej, znana była tylko długość 3,60 m czyli dokładnie 12 stóp i obowiązywała od lat sześćdziesiątych.

Zatem na co się zdecydować i jakie walory konkretnych wędzisk wziąć pod uwagę, aby dokonać jak najlepszego wyboru?

Wędzisko karpiowe
Bez względu na to czy wybierzemy wędzisko 3.60 czy 3.90 musi ono dobrze leżeć w ręce

Przyjęło się bowiem, że wędzisko dłuższe ma służyć do dalekich łowów, a wędzisko 3,60 do łowów krótszych. Jednak jest to tylko umowna zasada, a tak naprawdę wędzisko powinno być dopasowane do konkretnego wędkarza wg jego własnych upodobań. Przy wyborze wędziska powinniśmy wziąć pod uwagę to z jaką  łatwością będzie się nam zarzucało zestaw, podbierało rybę i holowało ją na sam brzeg. Na pierwsze połowy dla wszystkich zaczynających przygodę z wędkarstwem powinno spokojnie wystarczyć wędzisko 3,60 m o niezbyt sztywnej akcji. Umożliwi nam to prawidłowe nauczenie się obsługi karpiówki, a niezbyt sztywna akcji nie pozwoli na spinanie się karpi. W drugą stronę będzie nam znacznie gorzej. Mianowicie jeśli zaczniemy od wędzisk 3,90 m to bardzo trudno, w razie potrzeby będzie nam się przestawić na wędziska o miękkiej akcji.

Krzywa ugięcia – kolejny czynnik

Kolejną niezwykle istotną kwestią okazuje się być krzywa ugięcia. Mówi nam ona o tym, na jakie maksymalne obciążenie możemy sobie pozwolić, aby powstawał kąt prosty między ugięciem szczytówki, a dolnikiem wędki. Czyli tak naprawdę o zachowaniu się danego wędziska podczas jego pracy. W tradycyjnych i często spotykanych wędziskach krzywa ta waha się od 2,5 lb do 3,5 lb. Zdarzają się również wędziska i większej krzywej ugięcia, ale są one już rzadziej używane. Jak to często bywa, jeśli zdecydujemy się na produkt z niższej półki cenowej musimy liczyć się z tym, że będzie on o wiele słabszy od produktu droższego. Powinniśmy wziąć to pod uwagę podczas zakupu biorąc poprawkę na to, jakiego rodzaju łowiska odwiedzamy najczęściej. Czy są to trudne łowiska, np. z licznymi zaczepami, kiedy to rzecz jasna będziemy potrzebowali wędzisk o lepszej jakości i wytrzymałości. W przypadku kiedy mamy niestety ograniczone fundusze możemy pomyśleć o wędziskach z nieco niższymi krzywymi.

Czym się jeszcze kierować przy wyborze?

Dobrym, lecz nieco kosztownym rozwiązaniem problemu dotyczącego wyboru odpowiedniego wędziska jest posiadanie ich obu. Każdy z rodzajów ma swoje wady i zalety i czasami mimo najszczerszych chęci nie da się po prostu zastąpić jednego modelu drugim i używać jednego z nich jako uniwersalnego.

Wędka na karpia
Hol karpia to musi być prawdziwa przyjemność

Podobno, wybierając wędzisko powinno się dobierać jego długość do wzrostu wędkującego, nie jest do końca prawdą, ponieważ często nie liczy się sam wzrost, ale również technika. Jak widać, jest wiele rzeczy na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego dla nas wędziska. Nie mniej jednak najważniejsza kwestia na koniec.

Wybrane przez nas wędzisko może sprawdzać się świetnie, być dobrym jakościowo produktem, ale jeśli będzie się nam źle nim pracowało, a mianowicie będzie nam źle leżało i nie będzie chciało z nami współpracować to nic dobrego z tego nie wyjdzie. Dlatego też może na samym początku po prostu złapmy je w ręce i sprawdźmy jak nam leży w dłoni i współgra z naszymi ruchami.

2 KOMENTARZE

  1. Z wędziskami bywa różnie. Najlepiej wziąć przed zakupem kija do ręki i jeśli po prostu nam ?dobrze leży? można ją wybrać. Warto zapoznać się ze sprzętem żeby później nie być rozczarowanym. Zapewniam że kij 3lbs a kij 3lbs przy tej samej długości różnią się od siebie.