okoń we wrześniu

Jesienią aktywność ryb rośnie także okonie nie próżnują. Choć, jak dowiedli duńscy naukowcy, ich aktywność spada wraz ze spadkiem temperatury wody, we wrześniowe dni jest ona nadal na dosyć wysokim poziomie. Dla wytrwałych, którym pogoda płatająca figle nie przeszkadza, mam kilka wskazówek dotyczących doboru sprzętu do łowienia tych właśnie ryb, gdy przychodzi wrzesień.

Sprzęt na wrześniowego okonia

Jeżeli chodzi o sprzęt, w przypadku okoni istnieje pewna dowolność – skuteczne okazują się zarówno srebrne, żółte lub inne jaskrawe obrotówki (jednak nie jednolite, ważne w tym przypadku są wzory – kropki lub paski), a także małe woblery, jak również twistery i rippery. Jeżeli planujemy korzystać z metody jigowania, warto zaopatrzyć się w microgłówki.

Jednak przynęty to nie wszystko. Warto poświęcić chwilę doborowi odpowiedniej wędki. Jeżeli będziemy łowić z brzegu, stosujemy spinning długości od 2,4m do 3m o akcji parabolicznej, natomiast gdy planujemy łowić z łodzi odpowiednia będzie wędka krótsza, bo mieszcząca się w granicach 2,1-2,4m o akcji parabolicznej i szczytowej. Kołowrotek w rozmiarze około 2000-2500 i plecionka 0.08mm.

Koniec lata nie musi oznaczać dla wędkarzy końca ich hobbystycznych przygód. Jeżeli jednak chcemy zaliczyć nasze jesienne połowy do owocnych, należy się do nich dobrze przygotować.

Moje sprawdzone przynęty:

Jankes od Relax Lures

Clonay i Bass Relax Lures

Obrotówki

Początki z okoniem czyli dobieramy sprzęt na pasiaki

1 KOMENTARZ