Boleń jest rybą stanowiącą dla wędkarzy nie lada wyzwanie, gdyż jest to doskonały strateg, posiadający niebywały zmysł obserwacyjny. Dlatego też aby przechytrzyć tego drapieżnika, należy uzbroić się w cierpliwość, ale także starać się myśleć tak jak on. Kluczowym elementem w połowach boleni jest wiedza na temat tego jak, kiedy i gdzie żeruje boleń.

Jak żeruje boleń?

Boleń jest drapieżnikiem, który doskonale potrafi upolować swoją ofiarę. Najłatwiejszą dla niego zdobyczą są ukleje, które z racji tego, że bardzo często pływają stadnie, właściwie, dla bolenia stają się kąskiem, którego zdobycie nie wymaga za wiele wysiłku.

gdzie i jak żeruje boleń

Kiedy najlepiej łowić bolenie?

Żeby upolować bolenia nie trzeba zrywać się przed świtem, gdyż ryba ta, w zależności od pory roku, lubi udawać się na żer raczej w godzinach porannych i przedpołudniowych. Często także żeruje w godzinach wczesno wieczornych, aby nasilić się przed nadchodzącą nocą, w trakcie, trwania, której bolenie nie są zbyt aktywnymi rybami. Co do pory roku, najodpowiedniejszą będzie okres wczesnowiosenny, gdyż wtedy ryby te są szczególnie aktywne po zimowym okresie przestoju.

Gdzie łowić bolki?

Najatrakcyjniejszym miejscem dla żerującego bolenia, będą wszystkie, te, w których gromadzi się drobnica. Będą to między innymi główki – czyli kamienne ostrogi, piaszczyste przykosy, naturalne rafy i inne miejsca, w których nurt nieoczekiwanie zmienia swój kierunek. Aby upolować bolenia należy wczuć nie tyle w rolę bolenia co uklejek, gdyż to właśnie te ryby, bardzo często stają się ofiarami naszego drapieżnika.

1 KOMENTARZ