Brzana jest rybą energiczną, więc złowienie jej wymaga dobrze wyważonego i silnego sprzętu. Jest on dobierany w zależności od tego jaką metodą zamierza się łowić. Sprzęt do łowienia metodą na spławik będzie trochę inny, niż ten używany do metody gruntowej.

Zestaw gruntowy na brzanę

Wybierając tą drugą opcję należy zaopatrzyć się w mocne wędzisko o długości od 3,4 do 4 m, posiadające mocną szczytówkę. Do tego najlepiej wybrać haczyk o numerach 4-6. Przy łowieniu brzany wiele zależy właśnie od haczyka, gdyż łatwiej wbić w jej wargi haczyk z długim trzonkiem. Dodatkowo trzeba wyposażyć się w żyłkę główną, której grubość powinna oscylować w granicach to 0,30 mm, a na przypon plecionka.

Zestaw spławikowy na brzanę

Łowienie za pomocą spławika wymaga zaopatrzenia się w wędzisko o długości 4m, pośredniej akcji i żyłki, która wytrzyma opór i ciężar holowanej brzany. Pośrednia akcja wędziska umożliwi lepsze zacięcie i ułatwi holowanie ryby, ponieważ odpowiednio zamortyzuje jej zrywy.

Sprzęt wędkarski na brzanę

Sprzęt to najważniejszy element potrzebny do złowienia brzany. Trzeba go jednak umiejętnie użyć i zastosować odpowiednią przynętę. To klucz do sukcesu. Ulubionym smakołykiem tej ryby jest bez wątpienia ser żółty, który swoim mocnym aromatem działa na nią jak magnes. Dobrze sprawdzi się również mielonka, rosówki, czarne i białe robaki, a nawet kukurydza z puszki. Patrząc na spis tych przynęt można dojść do wniosku, że nie są specjalnie drogie.

Zestawy których wędkarz chce użyć do złowienia brzany muszą być mocne, aby można ją było bez problemu holować. Na łowisko warto zabrać także śruciny, zapas ciężarków, koszyczki oraz kilka spławików o różnej wyporności.