Haczyk zaraz po żyłce jest najważniejszym elementem każdego wyposażenia wędkarskiego. Prawda jest taka, że wędkowanie bez haka jest absolutnie niemożliwe. Mogłoby się więc wydawać, że nie ma się co dłużej rozwodzić nad tym elementem, który musi być i już. Nic bardziej mylnego.

Ten jakże niezbędny element był już dobrze znany naszym przodkom ok 30 tys. lat p. n. e. Na samym początku wykonywano je z drewna i kości, potem pojawiły się haczyki metalowe. Obecnie do ich produkcji używa się stali węglowej wysokiej jakości. Ma ona zapewnić trwałość i wytrzymałość, które są niezwykle istotne podczas wędkowania. Hak wędkarski ma umożliwić najpierw zaczepienie ryby, a potem wyciągnięcie jej na sam brzeg. Musi być więc ostry, ale jednocześnie odpowiednio elastyczny.

Budowa haczyka

Haki karpiowe są jak sama nazwa wskazuje przeznaczone do połowu karpi. Cechą charakterystyczną ich budowy jest oczko, które umożliwia zaczepienie się w pyszczku ryby. Jest ono na tyle istotne, że powinno się na samym początku zwracać uwagę na jego wykończenie, a dopiero później przyglądać się innym elementom budowy. Połączone jest ono z żyłką lub plecionką za pomocą trzonka.  W zależności od modelu trzonek może być prosty lub wygięty i mieć różną długość. Należy pamiętać o tym, że im dłuższy trzonek, tym haczyk wbija się płycej. Poniżej trzonka znajdziemy łuk kolankowy.  Decyduje on o takich cechach haczyka jak sprężystość i chwytność. Wraz z większym wygięciem łuku do wewnątrz wzrasta jego chwytność. Jeśli zależy nam bardzo na tej cesze możemy użyć haczyków wykonanych z grubszego drutu, wbijają się trochę gorzej, ale możemy być pewni, że chwyt będzie wtedy bardziej stabilny. Na sam koniec najostrzejszy element haczyka, czyli grot.

Haczyk bezzadziorowy czy z zadziorami?

Dodatkowym elementem występującym przy grocie może być zadzior, a dokładniej ostrze, które jest skierowane do wnętrza łuku kolankowego. Jego zadaniem jest  mocniejsze zakotwiczenie haka w rybim pysku, co jednak wiąże się również z trudniejszym jego usunięciem. Bardzo modne są ostatnio haki bezzadziorowe, czyli pozbawione tego elementu. Swoją popularność zawdzięczają wędkarstwu typu „złów i wypuść”. Bardzo często tego rodzaju haki są wymagane na łowiskach karpiowych. Zdarzają się jednak przypadki odpięcia haków bezzadziorowych podczas holu, nie mniej jednak przy dużym doświadczeniu i umiejętnościach nie powinniśmy na potkać takiej przeszkody podczas wędkowania. Ostrze haczyka może być wygięte w różną stronę. Proste ostrza są bezproblemowe w użyciu, podczas gdy te wygięte na bok mogą powodować wypadnięcia łowów podczas ich holowania na brzeg.

haczyki karpiowe
Haczyki mogą być z zadziorami albo bezzadziorowe

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Różnice pomiędzy występującym na rynku haczykami sprowadzają się do przeróżnych konfiguracji wymienionych wyżej części, np. oczko może być proste względem trzonka, ale też wygięte zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dużą cześć wszystkich produkowanych aktualnie haków karpiowych powleka się dodatkowo powłoką z teflonu, co umożliwia uzyskanie matowej powierzchni, która nie odbija światła, co z kolei prawie niweluje ryzyko odstraszenia karpi. Jednak jak do wszystkich nowinek technicznych do tej również zaleca się podejście z dystansem, ponieważ mogą zdarzyć się przypadki spinania się karpi na tego rodzaju haczykach.

Czy zatem istnieje idealny haczyk, który sprawdzi się we wszystkich warunkach w jakich przyjdzie nam łowić karpie? Oczywiście, pamiętajmy o wyborze haczyków z lekko wygiętym zarówno oczkiem i ostrzem oraz trzonku średniej długości, prostym lub również lekko wygiętym. Dołóżmy do tego nasze umiejętności, zapał oraz pasję i żaden połów nie ma prawa się teraz nie udać.