Moje wrażenia z wędkowania MicroSpecial`em na pstrągowym Sanie opisałem tutaj: http://www.firmadragon.pl/czytelnia/testerzy-relacjonuj/2710-ms-x-microspecial-na-sanie?showall

Teraz przyszedł czas na tęczaki ze stojącej wody. Mój wybór padł na dobrze znaną krośnieńskim wędkarzom gliniankę „Balaton”.

Uzbrojony w spinning CXT MS-X MicroSpecial dł. 213 cm c.w. 1-10 g oraz w mały, lekki kołowrotek z nawiniętą plecionką Nano Clear 8 średnicy 0,06 mm stanąłem nad brzegiem glinianki. Moje wyposażenie dopełniały pudełka z gumkami, wahadełkami i woblerami w kieszeniach kamizelki.

jak złowic tęczaka

Zaczynam od niewielkich gumek Belly Fish i Invader długości 5 cm, osadzone na 3 i 4 g główkach V-Point X-FINE. Niestety, dziś pstrągi wyraźnie gardzą silikonem… Po godzinie rzucania jestem bez kontaktu z pstrągiem, zmieniam przynętę. Na najmniejszą agrafkę Spinn Lock z krętlikiem zakładam małą wahadłówkę, którą dostałem kilkanaście lat temu od wędkarza spotkanego nad pstrągowym Sanem. I to był strzał w dziesiątkę! W ciągu niecałych dwóch godzin łowię i wypuszczam kilkanaście ładnych tęczaków. W końcu MicroSpecial w całej krasie pokazuje, na co go tak naprawdę stać!

pstrąg tęczowy z glinianki

Wędka świetnie przenosi na moją rękę każdy kontakt pstrąga z przynętą. Zdecydowane brania bez najmniejszego problemu zacinam. Jednak najbardziej niesamowite są hole. Przede wszystkim MicroSpecial nie gubi zaciętych ryb! Przekonałem się o tym już nad Sanem, a teraz po kilkunastu holach nie miałem ani jednego spadu! Sam hol jest niesamowity, pstrągi w pierwszej chwili po zacięciu najczęściej efektownie wyskakują z wody, jednak szybko uspokajają się i walka z rybą najczęściej odbywa się na krótkiej lince. Progresywne ugięcie kija podczas holu oraz spora moc dolnika pozwala na pełną kontrolę walczącej ryby.

pstrąg tęczowy na spinning

Kilka pstrągów odprowadza blaszkę i atakuje ją dosłownie metr od szczytówki. Mimo tego zacięcie jest skuteczne, a pstrąga po kilku minutach pięknej walki bez trudności ląduję.

Jestem wprost zauroczony MicroSpecial`em. W połączeniu z lekkim kołowrotkiem i cienką linką daje wielką frajdę z wędkowania. Prowadzenie przynęty, branie i sam hol jest bardziej bezpośredni, niż przy użyciu klasycznego spinningu. Naprawdę warto łowić drapieżniki MicroSpecial`em! Koniecznie wypróbujcie.

tęczak

Żałuję tylko, że nie udało mi się przetestować MicroSpecial`a na moich ulubionych podgórskich rzekach, Wisłoce i Wisłoku. Przez ostatnich kilka tygodni niosły podwyższoną, mętną, mocno ciągnącą wodę. Niestety, nie udało się dobrać do kleni, okoni czy świnek.

Tomasz Ekert TEAM DRAGON

Spinning z uchwytem dla multiplikatora

Spinning z uchwytem dla kołowrotka stałoszpulowego

Spinningi Dragon MS-X MicroSpecial

Znakomita seria delikatnych i niezwykle czułych spinningów do łowienia okoni, kleni, jazi i pstrągów w małych i średnich rzekach lub z łódki.

Doskonale się sprawdzą podczas łowienia ostrożnych ryb w zimowych miesiącach. W serii znajdują się blanki o c.w. 1 – 10 g, 1,5 – 12 g, 2 – 14 g, 2,5 – 16 g, 3 – 18 g. zakres długości od 1,90 m do 2,44 m.

MS-X należy do rodziny CXT, w której znajdują się blanki o ciągle niewielkiej średnicy i wadze, uzyskujące jednocześnie znaczny wzrost wytrzymałości na wzdłużne przeciążenia statyczne (około 30%) i dynamiczne (około 10%), znacząco bardziej odporne na tzw. zewnętrzne urazy mechaniczne a przy tym oferujące akcję bardziej progresywną i lepsze właściwości rzutowe. Główne założenia tej serii to różnorodność akcji – od dość wolnej (medium slow) po bardzo szybkie (extra fast); smukłe blanki o dość grubych ściankach, ale o mniejszym niż standardowo otworze wewnętrznym; łatwość rzucania zarówno lekkimi jak i średniociężkimi przynętami; pełne ugięcie pod obciążeniem, dające pewny hol z bardzo małym odsetkiem traconych ryb.

V-Lures BELLY FISH Pro jest przynętą w pełnym tego słowa znaczenia uniwersalną, wabi ryby w małych i dużych rzekach, w kanałach miejskich, w jeziorach i zbiornikach zaporowych. Możemy ją polecać do opadu, równomiernego prowadzenia z różnymi prędkościami, do gwałtownego poszarpywania i do ekstremalnie wolnego przesuwania po dnie. Działa perfekcyjnie z małym i dużym obciążeniem, na główce jigowej i na haku offsetowym. Jej ogonek zawsze pięknie wachluje na boki, dolna część korpusu wije się płynnym ruchem a środkowa lekko migocze bokami. Podobnie jak inne gumy Dragon V-Lures Pro, BELLY FISH wytwarzana jest ze specjalnego kompozytu, w tym przypadku w wersji o bardzo dużej miękkości. Ma naturalny zapach krewetkowy a dla wygody zbrojenia wyposażona jest w system znaczników na grzbiecie. Bogata kolorystyka umożliwia dobranie skutecznego „koloru” w danym dniu.

V-Lures INVADER PRO

Połączenie elementów charakterystycznych dla twistera i rippera zaowocowało powstaniem nowej przynęty, o akcji odbiegającej od dotychczas znanych z naszej oferty. Szeroki zakres zastosowania w kwestii łowionych gatunków, metod prowadzenia czy sposobu obciążania powinien szybko pozwolić tej przynęcie stać się jednym z rynkowych liderów. INVADER jest wytwarzany z materiałów o indywidualnie dobranym stopniu miękkości, w celu osiągnięcia optymalnej pracy przynęty w jej różnych wariantach wielkości. Jego akcja to dość krótkie, szybie i zdecydowane ruchy płetwy ogonowej, przenoszące się na tylną część korpusu w postaci ruchów wahadłowych. Przypomina on małą i dość smukłą rybkę, próbującą ukryć się przed atakiem drapieżnika. Efekt jest bardzo naturalny przy bardzo różnych prędkościach i technikach prowadzenia. Polecamy tę przynętę do łowienia w opadzie, ale też do penetrowania płycizn, nawet tych najbardziej zarośniętych.

Główki V-Point X-FINE (typ 25)

Wyrafinowany i delikatny, ale przy tym bardzo sprężysty i mocny drut; dwa mikroskopijne zadziory, umieszczone po przeciwnych stronach trzonka haczyka i kropelkowe, lekko spłaszczone ołowiane dociążenie i specyficzną pozycję oczka zaczepowego Dragon uznał za cztery nienaruszalne cechy mini-główki, znane już z serii Mustad Micro. Szukając kolejnych rozwiązań, które w pewnych warunkach mogłyby jeszcze poprawić skuteczność, wprowadzono dwie poważne zmiany: nieco bardziej zaokrąglony łuk kolankowy i bardzo istotne zwężenie całego haka. Trzecia, niewielka zmiana, polega na delikatnym podgięciu do środka samej końcówki ostrza haczyka. Efekt? Główka DRAGON X-FINE to absolutny hit, kiedy łowi się okonie na twistery-paproszki! Uwaga! Główki jigowe X-FINE mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako mormyszki w łowieniu podlodowym.

2 KOMENTARZE