W ostatnich latach coraz większą rzeszę zwolenników zyskuje wędkarstwo brzegowo – plażowe, znane szerzej pod angielską nazwą „surfcasting”. Metoda ta polega na połowie w morzu wędkami, które umieszczone są na stojaku ustawionym na plaży. Na polskim wybrzeżu najczęściej można złowić typowo morskie ryby takie jak flądry, dorsze oraz belony a także gatunki spotykane w wodach słodkich, między innymi leszcze i płocie.

Wędkarstwo surfcastingowe

Jednak wędkarstwo plażowe to nie tylko wyprawa po ryby, ale przede wszystkim obcowanie z piękną nadbałtycką przyrodą, podziwianie niezwykłych zachodów słońca oraz obserwowanie nocnego nieba pełnego gwiazd, ponieważ nierzadko najlepsze efekty połowów uzyskuje się po zachodzie słońca. Do niewątpliwych zalet surfcastingu należy także wspólne wędkowanie z kolegami przy gorącej kawie przygotowanej na kuchence turystycznej.

Wędkownaie z plaży

W Polsce działa kilkanaście klubów zrzeszających pasjonatów wędkarstwa morskiego. Największym z nich jest Sportowy Klub Wędkarstwa Morskiego „Pomuchel” Lębork, który w ubiegłym roku świętował 15-lecie działalności. Klub zajmuje się propagowaniem wędkarstwa morskiego a także organizowaniem ogólnopolskich i międzynarodowych zawodów w połowach plażowych oraz z kutrów.

jak złowić leszcza z plaży

Najbliższe zawody organizowane przez SKWM „Pomuchel” Lębork odbędą się na plaży w Lubiatowie w sobotę 23 kwietnia w godzinach 15:00 – 21:00. Będzie to pierwsza w tym roku edycja Klubowej Ligi Surfcastingu. W tym dniu na 3 kilometrach lubiatowskiej plaży kilkudziesięciu wędkarzy będzie zmagać się o Puchar Burmistrza Gminy Choczewo. Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia nas na plaży, gdzie będzie można podziwiać efektowne, dochodzące do 150 metrów rzuty wędką, porozmawiać na temat wędkarstwa plażowego i podziwiać złowione ryby.

Wszystkich zainteresowanych wędkarstwem morskim zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej http://www.pomuchel-lebork.eu/ lub też kontakt telefoniczny pod numerem 887 460 007 a w kolejnych artykułach przedstawimy więcej ciekawostek na temat surfcastingu.

Przygotował: Rafał Majcher