Zalew rybnicki położony jest, jak sama nazwa wskazuje w Rybniku. Zbiornik zalewu powstał w wyniku spiętrzenia rzeki Rudy. Celem powstania zalewu było chłodzenie turbin Elektrociepłowni Rybnik, w związku z czym zalew dzieli się na część ciepłą i zimną. Części te oddzielone są od siebie wąskim wałem. Całość zalewu doskonale przedstawia poniższa mapa poglądowa.
Zalew rybnicki
źródło: pzw.org.pl

Zalew jest intensywnie zarybiany różnymi gatunkami ryb. Jest jednym z najbardziej znanych łowisk na karpia, amura, sandacza i suma. Woda jest tu ciepła przez cały rok (zrzuty ciepłej wody z elektrowni), w związku z czym ryby mają idealne warunki do żerowania, co wiąże się też z dużym przyrostem ich masy. Łowione tu były rekordowe okazy np.: sum 105kg, amur 34kg, karp 30,2kg, tołpyga ponad 50kg.

Idealnymi miejscem na sandacze i sumy jest „kierownica”. Z kolei na odległościówkę czy feeder doskonale nadaje się zapora boczna Orzepowice, gdzie często organizowane są zawody wędkarskie.

Liczba zezwoleń na „kierownicę” jest dość ograniczona. Zrzut ciepłej wody wiąże się z wysoką ceną oraz rezerwacjami miejscówek (nawet na kilka miesięcy przed zasiadką).

Zalew rybnicki jest łowiskiem licencyjnym Okręgu PZW Katowice. Poniżej zamieszczone są linki do regulaminu łowiska oraz cennika.
REGULAMIN POŁOWU NA ZBIORNIKU RYBNIK
CENNIK ZEZWOLEŃ

4 KOMENTARZE