Schyłek sezonu to trudny kawałek wędkarskiego chleba, na której niejeden wytrawny łowca połamał sobie zęby.

Ta analogia jest według mnie trafna, ponieważ późna jesień to bardzo wymagający okres. Zarówno pod względem warunków atmosferycznych, jak i osiąganych wyników łowienia. Drapieżniki muszą gromadzić substancje zapasowe na trudny zimowy okres, żerują z reguły intensywnie, ale ich aktywność nie trwa długo. Ponadto, zajmują już stanowiska, w których spędzą nadchodzące mrozy i kluczem do sukcesu jest ich odnalezienie. Wszystko brzmi skomplikowanie i niełatwo, ale stawka zdecydowanie jest warta poniesionych wysiłków.

Sprzętowy spokój sumienia

Podczas łowienia dużych i silnych ryb preferuję duże przynęty. Hołdując zasadzie duża przynęta – duża ryba, muszę posiadać komfort psychiczny używanego zestawu. Do ciężkiego jerkowania zastosowałem wędzisko castingowe z serii X-Force (zmiana nazwy wędziska w 2018 r. na X-Treme HD), model 140C, długości 198 cm i ciężarze rzutowym 40-140 g.

wędzisko Dragon

Wędzisko to komfortowo obsługuje zarówno relatywnie niedużego Slidera 10, jak i zawodnika wagi ciężkiej, jakim niewątpliwie jest Sweeper 17; jednocześnie pozostając lekkim i czułym. Pozwala mocno zaciąć, tak by przesunąć i wbić grubą kotwicę w twardą szczupaczą paszczę, jednocześnie jest na tyle sprężysty, że nie gubi ryb zapiętych nawet za skórkę. Ze wspomnianym wędziskiem świetnie współgra multiplikator Dragon Big Bait MF250iL wypełniony mocną plecionką. Zaletą tego kołowrotka są lekkość, potężna moc i łatwość oddawania dalekich rzutów, a wszystko to w rozmiarze kompaktowym, pasującym nawet do niedużej dłoni wędkującego. Bardzo dbam, aby mój zestaw nie miał „słabych punktów”, a już na pewno nie może być nim przypon. Przypony Big Game z plecionego tytanu jeszcze mnie nigdy nie zawiodły, a stosuję je od wielu lat. Opisanym powyżej zestawem można komfortowo i bez zmęczenia łowić przez cały dzień, sięgając po wabiki o dużej rozpiętości wagowej.

Upór, cierpliwość, konsekwencja

Cierpliwość, konsekwencja postępowania i upór – te cechy będą nam niezbędne, jeśli nie chcemy zejść z łowiska o kiju. Ciemna, ołowiana wręcz woda bardzo rzadko zdradza przejawy aktywności czy obecności ryb. Nasze nastawienie psychiczne i poczynania nad wodą muszą być skoncentrowane na osiągnięciu sukcesu. Tylko w ten sposób, nie tracąc wiary w sukces, mamy szansę go osiągnąć. Nie możemy się poddawać, pomimo godzin czy nawet całych wyjazdów bez kontaktu z rybami. Niska temperatura wody powoduje, że pod taflą wszystko niejako zwalnia. Również nasza przynęta powinna poruszać się nieco wolniej, niż czynimy to w ciepłych miesiącach. Leniwie kolebiący się jerk czy duża guma, to idealny kąsek na dodatkowe kalorie przed nadchodzącym lodem. W prowadzenie wabików dodaję więcej pauz przeplatanych pojedynczymi podbiciami, kiedy to przynęta dostaje krótkiego „kopa”, by po chwili znów znieruchomieć. Sytuacja staje się dynamiczna w momencie brania. Ryby są już zdrowo najedzone, piekielnie silne i stanowią fantastyczną nagrodę za poniesiony trud.

Te spinningowe ostatki może nie są najbardziej efektownymi łowami, ale zdecydowanie wartymi zachodu. Zwłaszcza, że już niedługo przyjdzie zima (osobiście mam taką cichą nadzieję), a na interesujące nas teraz gatunki nadejdzie czas ochrony. Co prawda wielkimi krokami zbliża się czas pstrągów, ale na kilka słów na ten temat jeszcze przyjdzie czas. Póki co, ostatnie tegoroczne kaczodziobe smoki czekają!

Z wędkarskim pozdrowieniem, Kamil Zaczkiewicz

Dragon X-Treme HD rods - logo 1

Dragon X-Treme HD rods - 1

Znakomite wędziska spinningowe, jednoczęściowe, z przeznaczeniem dla kołowrotka stałoszpulowego i multiplikatora znane pod nazwą X-FORCE otrzymują nową nazwę brzmiącą X-TREME HD. W konstrukcji i wykonaniu blanku nic się nie zmienia, a więc nadal mamy do dyspozycji wspaniałe spinningi do łowienia silnych ryb. X-TREME HD dostępne w zakresie c.w. 40-140 g, 60-200 g, 100-300 g stanowią bardzo udany komplet wędzisk dla wytrawnego łowcy.


MAGNUM 4X
Wysokiej klasy plecionka czterosplotowa o szerokiej gamie zastosowań i wyjątkowo korzystnej relacji ceny do jakości. Znakomicie sprawdzi się w połowie sandaczy czy szczupaków na cięższy sprzęt, ale także na delikatnych zestawach okoniowych czy pstrągowych. Najgrubsze średnice polecane są do połowu dorszy.
Najważniejsze parametry techniczne plecionki Dragon Magnum 4X:
– miękka i jedwabiście gładka;
– idealnie okrągła w przekroju;
– bardzo wytrzymała liniowo jak i na węzłach;
– pozbawiona pamięci kształtu;
– całkowicie nierozciągliwa i świetnie przekazująca brania;
– odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie;
– bardzo gęsty splot uniemożliwia wnikanie cząstek wody;
– pozwala na długie i precyzyjne rzuty;
– kolory: jasnoszary, żółty fluo;
– oferowana nasz szpulach 150, 300

Guide 8X V-Power

Plecionka V-POWER

Guide 8X

A oto pozostałe specjalistyczne plecionki w serii GUIDE 8X: VISION, HI-VIZ, ULTRA LITE, RAINBOW

GUIDE 8X V-POWER

Tę plecionkę szczególnie polecamy wędkarzom łowiącym ryby w wyjątkowo trudnych, obfitujących w zaczepy łowiskach: sandaczy w jeziorowych karczach i rzecznych zawadach, szczupaków, łososi i troci oraz do spinningowania w Bałtyku. Dostępna w średnicach: 0,12 – 0,20 mm.

Jiggin' Braid - 1 www

JIGGIN` BRAID

Linka firmy Toray pod nazwą Jiggin’ Braid przeznaczona jest głównie do połowu takich ryb jak sandacze, okonie czy też szczupaki, różnymi technikami spinningowymi. Ostatnie kilka sezonów potwierdziło w praktyce wcześniejsze badania nad zasadnością stosowania czerwonego koloru do barwienia linek wędkarskich. Zarówno żyłki, jak i plecionki w różnych odcieniach czerwieni, znakomicie widoczne na powierzchni wody, okazały się być pod wodą niewidoczne dla ryb ze względu na zjawisko zanikania czerwonego widma światła już kilka metrów pod powierzchnią. Jiggin’ Braid jest właśnie taką plecionką, idealną do łowienia z opadu i wszędzie tam, gdzie widoczność linki pozwala na większą skuteczność w prowadzeniu przynęty i zacięciu ryby. Dodatkowa, teflonowa warstwa ochronna znacznie wydłuża okres użytkowania linki, zabezpieczając jej powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi i niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych.

Momoi Kuromasu Lure Soul

Żyłka Momoi KUROMASU LURE SOUL

Żyłka opracowana i wyprodukowana przez światowego lidera w tej dziedzinie, japońską firmę Momoi Fishing MFG Co., Ltd., w bardzo praktycznym kolorze crystal (bezbarwnym). Żyłkę cechuje bardzo małą rozciągliwość, co przełoży się na perfekcyjnie prezentowaną przynętę i na skuteczne zacięcie z większej odległości. Jest bardzo starannie skalibrowana (zachowanie średnicy na całej długości), bardzo trwała i w znacznym stopniu odporna na uszkodzenia powodowane promieniami UV, zanieczyszczeniami wody i podwodnymi przeszkodami, co z pewnością znajdzie uznanie u wędkarzy rzecznych łowiących waleczne, silne ryby skrywające się na dnie.

Mniejsze średnice mocnej żyłki (0,165–0,24 mm) także znajdą zastosowanie w technikach gruntowych, np. podczas łowienia silnych brzan w krystalicznie czystych rzekach, a także dużych kleni, silnych i ostrożnych boleni.

Żyłki Dragon Magnum '2016 pike www

Magnum SZCZUPAK (Pike)

Żyłka o dużej wytrzymałości na zrywanie, doskonale zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nawet większe średnice są pozbawione pamięci kształtu, co pozwala na długie, precyzyjne rzuty. Kolor szaroniebieski. Dostępne średnice 0,20 – 0,35 mm. Na szpuli znajduje się 150 m żyłki.

Salmo SLIDER

Jak łowić na SLIDERA. Stojąc wysoko w łodzi wykonujemy cyklicznie następujące po sobie szarpnięcia, z jednoczesnym szybkim nawijaniem linki na kołowrotek. Szarpnięcia te powinny być energiczne i krótkie. Pierwsze rzuty najlepiej jest wykonać na płytkiej, przejrzystej wodzie, aby dopasować optymalną częstotliwość i siłę szarpnięć. Slider powinien energicznie skręcać na zmianę w prawo i w lewo pod kątem zbliżonym do prostego w stosunku do kierunku prowadzenia. Niezwykle ważne jest unikanie luzów linki, jakie mogą powstawać po każdym szarpnięciu. Jeśli temperatury wody są niskie (2 – 5°C) najlepsze rezultaty osiągniemy łowiąc bardzo wolno – stosując przerwy między kolejnymi (delikatnymi!) podciągnięciami do 3 sek. Oczywiście łowimy wtedy modelem tonącym, który wolno opadając dodatkowo wabi drapieżniki „grając” bokami.  Slider jest również doskonałą przynętą do płytkiego trollingu. Po wypuszczeniu przynęty 10 – 30 m za rufę łodzi, trzymając wędzisko w dłoni, podszarpujemy nim co kilka sekund. Slidery 5 cm i 6 cm to najmniejsze dostępne na rynku jerkbaity, pozwalające łowić praktycznie wszystkie gatunki ryb.

Opakowanie gum Hammer Pro www

Dragon HAMMER PRO

HAMMER to przynęta stworzona przede wszystkim do trollingu, a pomysł na nią przyszedł z Irlandii, od naszego kolegi Jacka Gornego. Hammer uzbrojony w systemik z dozbrojkami okazał się na testach wręcz zabójczo skuteczny i przywabiał szczupaki nawet w okresach bardzo słabych brań. Świetne recenzje zebrał też wiosną w Szwecji, gdzie, mimo swojej dużej masy, zaliczał piękne ryby na płytkich łowiskach szkierowych. Charakterystyczna dla Hammera jest bardzo szeroka praca ogona w poziomie jak i skręty samej płetwy wokół osi. Masa kolebiącego się na boki ogona wywołuje reakcję środkowej części przynęty – dzięki kilku nacięciom w tylnej części korpusu efektem jest migotanie bokami.

Systemik do zbrojenia dużych gum

Nowoczesne systemiki pozwalające w najbardziej efektywny sposób uzbroić gumy o wielkości od 15 do 25 cm. Pięć starannie dobranych długości plecionki stalowej i trzy wielkości kotwic umożliwią precyzyjne dopasowanie do każdego typu i kształtu przynęty. Bardzo ostre kotwiczki DRAGON V-POINT zapewnią skuteczne zacięcie a mocny przypon (A.F.W. Surfstrand 1×7 o wytrzymałości 27 kg, w czarnej otulinie nylonowej) wytrzyma każdy hol.

Seria 599 (agrafka z przegięciem) przeznaczona jest do haczyków mniejszych lub wykonanych z delikatniejszego drutu.

Ciężarek spinningowy Dragon V-Point 25g prosta agrafka

Seria 598 (agrafka zaokrąglona) do haków większych rozmiarów i modeli o większej średnicy użytego drutu.

CIĘŻARKI SPINNINGOWE

Główki spinningowe przeznaczone do uzbrajania wszelkiego rodzaju przynęt miękkich, w połączeniu z hakiem offsetowym, dozbrojkami lub systemikiem z tzw. korkociągiem. Składają się z ołowianego, okrągłego ciężarka oraz zatopionego w nim drutu stalowego, wygiętego pod odpowiednim kątem. Drut ten jest uformowany z jednej strony w kształt oczka, które zapina się do przyponu a z drugiej w kształt agrafki, pozwalającej na szybką wymianę przynęty.

Zrezygnowaliśmy z popularnego (znanego z metody czeburaszka), wyjmowanego drutu, ze względu na jego niski poziom bezpieczeństwa w trakcie holu dużej, stawiającej znaczny opór, ryby.

Przypony BIG GAME

Big Game to najmocniejsze z naszych przyponów, polecane do połowu dużych szczupaków na średnie i duże przynęty, stają się niezbędne podczas jerkowania. Materiały zastosowane do ich produkcji to największe przekroje materiałów Surflon, Surfstrand, Titanium Braid, Titanium Wire i Fluorocarbonu Invisible. Amerykańskie krętliki typu Rolling Swivel i wyprodukowane w Polsce agrafki Dragon Spinn Lock dopełniają perfekcyjnej całości. Stalowe zaciski wykonane ze specjalnej stali nierdzewnej gwarantują stabilność połączeń nawet w najtrudniejszych warunkach i przy największych obciążeniach. Wytrzymałość od 18 do 34 kg.

Autor: Kamil Zaczkiewicz

5 KOMENTARZE

  1. Zgodzę się z Tobą, że końcówka sezonu to mocno niewdzięczny okres, niemniej jednak właśnie wtedy można złowić te największe pajki. Wiadomo, jak w każdej części sezonu wędkarskiego tak i teraz musimy brać pod uwagę wiele czynników, bo sukces wędkarski ma wiele czynników. Na pewno kłania się znajomość wody, łowiska, zwyczajów ryb na nim, to pomaga.

  2. Na jesieni szczególnie, późną porą dzień dniu na wodzie nie jest równy. Raz możemy mieć uderzenia na szybciej prowadzoną przynęty, by kolejnego dnia w ten sposób nie zanotować brania. Trzeba kombinować, próbować i starać się wbić w upodobania ryba danego dnia.

  3. Szczególnie jesienią sa takie dni, że pajki bija na duże gumy. Nie wiem od czego to zależy, pewnie każdy może sobie tłumaczyć to na swój sposób. Dlatego też nie brakuje ich w moim pudełku. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie systemików do zbrojenia, jak na zdjęciu wyżej.