Grudzień to świetny czas aby “zaszczepić” pasję wśród najmłodszych. Mikołajki, później prezenty pod choinkę, to znakomita okazja do zakupu sprzętu dla nowych miłośników wędkarstwa. Jakie elementy kupić?

Większość początkujących wędkarzy zaczyna swoją przygodę z tym sportem od wędkarstwa spławikowego. Potem przechodzi do wędkarstwa spinningowego czy muchowego. Podstawowe narzędzie to oczywiście wędka. W tej metodzie stosujemy bat, klasyczną spławikówkę, wędzisko matchowe i bolonkę.

spławiki
Większość wędkarzy przygodę zaczyna od spławika

Kolejna ważna rzecz to żyłka, kiedy stawiamy pierwsze kroki w wędkarstwie najlepiej zastosować żyłkę uniwersalną. Gdy łowimy na żyłkę spławikową z kołowrotkiem wystarczy ok. 100 metrów żyłki. Gdy mamy już wybraną żyłkę musimy zapatrzeć się w kołowrotek, powinien być ze stałą szpulą. Standardowe przekroje żyłek to 0,18 mm na szpuli głównej, oraz cieńsza linka od 0,14 do 0, 16 mm. Haczyk wędkarski to ostatnia i jednaj z najmniejszych części zestawu. Powinien być elastyczna, mieć odpowiedni kształt i wielkość, pozwalająca dobrać odpowiednią przynętę. Oczywiście został jeszcze jeden mały element – mianowicie spławik, bez niego nie ma metody spławikowej. Spławik spełnia dwie zasadnicze funkcje – sygnalizuje branie, oraz ułatwia utrzymanie zestawu w odpowiedniej głębokości. Do całości musimy zastosować jeszcze ciężarki, bowiem wszystkie elementy zestawu nie zadziałają jeśli nie będą odpowiednio dociążone. Zastosowanie odpowiednich ciężarków powoduje, że przynęta znajduje się w miejscu wybranym przez wędkarza. Nie zapominajmy o najważniejszej rzeczy dla …ryb, czyli przynęcie. Najlepsze to robaki, pellet, pinka, chleb, czy kulka proteinowa.

Czasami zamienia go na metodę spinningowa
Czasami zamienia go na metodę spinningowa

Dodatkowy sprzęt początkującego wędkarza stanowią: przyrząd do zaciskania ciężarków, wiązarka do haczyków, podpórka na wędki, drabinka na przypony oraz pudełko z ołowiem. Warto tez pomyśleć o wygodnym siedzisku dla wędkarza.

 

1 KOMENTARZ