Większość początkujących wędkarzy zaczyna swoją przygodę z tym sportem od wędkarstwa spławikowego. Potem przechodzi do wędkarstwa spinningowego czy muchowego. Podstawowe narzędzie to oczywiście wędka.

W tej metodzie stosujemy bat, klasyczną spławikówkę, wędzisko matchowe i bolonkę. Kolejna ważna rzecz to żyłka, kiedy stawiamy pierwsze kroki w wędkarstwie najlepiej zastosować żyłkę uniwersalną. Gdy łowimy na żyłkę spławikową z kołowrotkiem wystarczy ok. 100 metrów żyłki. Gdy mamy już wybraną żyłkę musimy zapatrzeć się w kołowrotek, powinien być ze stałą szpulą. Standardowe przekroje żyłek to 0,18 mm na szpuli głównej, oraz cieńsza linka od 0,14 do 0, 16 mm. Haczyk wędkarski to ostatnia i jednaj z najmniejszych części zestawu. Powinien być elastyczna, mieć odpowiedni kształt i wielkość, pozwalająca dobrać odpowiednią przynętę. Oczywiście został jeszcze jeden mały element – mianowicie spławik, bez niego nie ma metody spławikowej. Spławik spełnia dwie zasadnicze funkcje – sygnalizuje branie, oraz ułatwia utrzymanie zestawu w odpowiedniej głębokości. Do całości musimy zastosować jeszcze ciężarki, bowiem wszystkie elementy zestawu nie zadziałają jeśli nie będą odpowiednio dociążone. Zastosowanie odpowiednich ciężarków powoduje, że przynęta znajduje się w miejscu wybranym przez wędkarza.

Nie zapominajmy o najważniejszej rzeczy dla …ryb, czyli przynęcie. Najlepsze to robaki, pellet, pinka, chleb czy kulka proteinowa. Dodatkowy sprzęt początkującego wędkarza stanowią: przyrząd do zaciskania ciężarków, sztyca do podpórki, wentylki, wiązarka do haczyków, podpórka na wędki, drabinka na przypony oraz pudełko z ołowiem. Warto tez pomyśleć o wygodnym siedzeniu.

4 KOMENTARZE

    • chyba każdy pamięta te nasze piękne wędki….. zamiast leszczyny można było uzywać jeszcze jałowca 🙂 ale to były piękne czasy kiedy to wędkę w lesie mozna było znaleźć 😀 a nie po sklepach chodzić i wybrać tą jedyną 😀 nie liczyła się waga ani jej akcja 😀