Płoć występuje prawie w całej Europie. W Polsce spotkamy ją we wszystkich wodach słodkowodnych oprócz górskich strumyków oraz w przybrzeżnych wodach Bałtyku. W zależności od wędkarza jej połów jest zwykłą zdobyczą albo osiągnięciem trudnego celu. Złowienie małej płotki w porównaniu do 0,5 kilogramowej jest bardzo łatwe. Płoć rośnie wolno, w ciągu 10 lat osiąga 22cm. Złowienie dużej ryby wiąże się z trudnościami wynikającymi z jej dojrzałości przejawiającej się w reagowaniu i unikaniu niebezpieczeństw.

Zestaw na płoć – dobieramy wędkę, spławik

Dobrze sprawdza się tyczka, balonka lub bat. Ten ostatni zapewnia mobilność i uniwersalność. Wędzisko powinno być lekkie i sztywne, ale uwaga, zbyt sztywna szczytówka może prowadzić do zerwania przyponów. Żyłka powinna mieć max. 0,12mm, przypon 0,08-0,12mm. Cienka i miękka żyłka gwarantuje naturalne ruchy przynęty, co kusi płocie. W jeziorze prowokujemy rybę podciągając zestaw, potrząsając przynętę. Dno powinno być twarde, piaszczyste lub wyłożone żwirem z małą ilością roślin. W wodzie stojących sprawdza się wydłużony spławik. Podczas łowienia metodą przepływanki w nieco szybszym nurcie, najlepiej sprawdzi się spławik w kształcie odwróconej kropli wody. W wodzie stojącej powinniśmy rozkładać obciążenie w postaci ciągu niewielkich śrucinek. W rzece sprawdza się zasada odwróconej kropli wody.

Tarło płoci a brania

Płoć najlepiej łowić na wiosnę. Wędrówki płoci zaczynają się w marcu, a tarło przypada na kwiecień-maj. W jeziorach wybierają płycizny porośnięte roślinnością. To dobry czas, aby złowić wyrośniętą płoć, ponieważ one opuszczają swoje rewiry raz w roku. Najlepiej czyhać na taką w okolicach trzcinowisk. Najlepsze miejsca to łagodne stoki, przesmyki między suchymi trawami lub pas za nimi. Do łowienia świetnie spisuje się 5-7m bat. Płocie rzeczne na tarło wstępują do niewielkich dopływów. Przebywają prawie cały czas w pobliżu brzegu, w spokojnych miejscach. Dobrymi łowiskami są wiosenne rozlewiska.

W czasie tarła płocie mają barwy godowe, brzuch jest lekko czerwony, a u samców, przeważnie w okolicy głowy, pojawia się biała, ospowata wysypka. Gruzełki są małe, białe i twarde, przypominają zwężające się ku górze perełki.

Przynęty na płoć

Dobrą przynętą są wijące się, ruchliwe czerwone robaki, białe robaki, larwy chruścika. Te ostatnie możemy znaleźć w strumyku lub rowie melioracyjnym, przyczepione do leżących w wodzie gałęzi.

przynęta na płoć
Białe robaki i i pinki to znakomite przynęty na płoć