Leszcz jest rybą bardzo cenioną przez wielu polskich wędkarzy, dlatego też warto poznać kilka podstawowych zasad połowu tej ryby. Przede wszystkim łopata – bo taka jest potoczna nazwa tej ryby, lubującej się w słodkowodnych wodach, żeruje zazwyczaj przy dnie, dlatego też odpowiednim sposobem na połów tej ryby jest wyposażenie się w zestaw gruntowy, który chociaż trochę przybliży spragnionych rybich smaków do wędkarskich sukcesów.

Zestaw gruntowy na leszcza – poszczególne elementy?

Podstawowymi elementami, składającymi się na zestaw gruntowy jest: rurka antysplątaniowa z koszyczkiem, żyłka, stoper, przypon oraz oczywiście haczyk. Jednakże żeby nie było tak łatwo nie wystarczy wyposażyć się we wszystkie te elementy, należy, także posiadać umiejętność wyboru, spośród wszystkich dostępnych na rynku modeli, wybrać tej najbardziej odpowiedni.

Koszyczek

Najlepszym wyborem będzie koszyczek o rozmiarach, nieprzekraczających 30 g.

zestaw gruntowy na leszcza, leszcz na grunt
Koszyczek z zanętą, gotowy do zarzucenia

Żyłka

Optymalnym rozwiązanie będzie wybór żyłki o średnicy mieszczącej się w przedziale 0,15-0,20 mm.

Przypon

Należy wybrać tej o najlepszej jakości, o średnicy mieszczącej się w przedziale  0,16-0,20 mm, z kolei długość nie powinna z reguły przekraczać 0,5 m.

Haczyk

Przy jego wyborze, warto wziąć pod uwagę preferencje żywnościowe leszcza, najbardziej lub on białe robaki i kukurydzę, dlatego też należy wybrać haczyk odpowiedni do tego rodzaju pokarmu.

Połów leszcza z wykorzystaniem zestawu gruntowego, jest najefektywniejszą metodą wędkarską na tego rybiego osobnika.

1 KOMENTARZ