Zestaw standardowo należy dobrać odpowiednio do wielkości ciężarka, którego zamierzamy użyć. Jednak montaż zestawu to znacznie więcej pracy niż niektórym może się wydawać. Musimy zastanowić się jakiego kija użyć, jaka wędka spełni swoje zadanie, użyć plecionki, czy może lepiej zainwestować w żyłkę?

Drop shot jak wiązać

Najpopularniejszym węzłem, którego możemy użyć do zamontowania haczyka w systemie drop shot jest palomar. Niezwykle prosty w wykonaniu, dodatkowo mocny i rzadko zawodzący podczas użytkowania. Alternatywną metodą, nieco mniej popularną jest mocowanie haczyka przy pomocy tulejki zaciskowej. Stosując tę alternatywę warto zwrócić uwagę no to, żeby żyłka przy krawędziach tulejki nie była w żaden sposób uszkodzona, może to niestety wpłynąć na sprawne użytkowanie.

Jaka wędka?

Żeby móc dobrze pracować przy metodzie drop shot długość naszej wędki powinna osiągać maksymalnie ok 210 cm. Ma to dość duże znaczenie akurat w tej metodzie, ponieważ użycie dłuższej wędki mimo, że gwarantuje dłuższe rzuty to jednak powoduje, że w niektórych momentach przynęta może zacząć nienaturalnie skakać, co na pewno nie jest rzeczą naturalną. Pamiętajmy również o tym, żeby wędkę zawsze trzymać uniesioną do góry, z naprężoną żyłką, najlepiej w pozycji „na godzinie 10”. Standardowe kije do tej metody powinny mieć ok 210 cm i ważyć 5-25 gramów. Wędzisko powinno posiadać niezwykle czułą szczytówkę, która ułatwi nam rozpoznanie brania ryby. Kij powinien również pozwolić nam na poczucie, podczas trzymania w dłoni nawet najdelikatniejszego uderzenia przez rybę w przynętę.

Wędka do drop shot
Standardowe kije do tej metody powinny mieć ok 210 cm i ważyć 5-25 gramów.

Jaka żyłka?

Niektórzy stosują w tej metodzie plecionkę, inni są zwolennikami żyłki. Zdania jak zwykle są podzielone. Bez względu na to, jakiego dokonany wyboru pamiętajmy, że ich średnica powinna mieć ok 0,30 do 0,35 mm podczas połowu z dużym ciężarkiem. Jeśli łowimy na lekki i delikatny zestaw używamy nieco cieńszej grubości, odpowiednia powinna oscylować wokół 0,20 mm.

Drop shot jakie przynęty

Zawsze jak pojawia się jakaś nowa metoda to na rynku rzecz jasna pojawiają się od razu nowe, dedykowane specjalnie dla niej produkty. Tak samo jest tutaj w przypadku przynęt. Nowością są oczywiście gumowe rybki, potrząsające ogonkiem w specjalnym sposób gdy nimi dropujemy. Zanim jednak na poważnie zwiążemy się z metodą drop shot i zainwestujemy w gumy możemy śmiało używać przynęt, które już posiadamy, np. zwykłych twisterów, kopyt albo ripperów po odcięciu im końcówki ogonka. Sam kikut, który im zostawimy sprawi, że podczas merdania i nęcenia będą bardziej atrakcyjne.

Drop shot przynety
Wędka do drop shot

Jaka długość przyponu

Przypon powinien być bezapelacyjnie wykonany z fluorocarbonu. Odpowiednia jego długość powinna wynosić około 1,5 metra.

Drop shot haczyki

Haczyków stworzonych specjalnie do metody drop shot również jest cała gama. Oczywiście, możemy kupić te specjalistyczne, ale jeśli nie mamy takiego życzenia to możemy zacząć naszą przygodę z drop shotem posiadając zwykłe haki z oczkiem. Będą one utrzymywać przynętę w taki sposób aby nie obracała się o 180 stopni i już jedno z najważniejszych zadań haka spełnione.

Haczyki do drop shot
Przykładowe haczyki do drop shota

Pomimo odpowiedniego zmontowania zestawu do drop shota nie możemy zapomnieć o jednej podstawowej zasadzie, a mianowicie o tym, że w cieplejszej wodzie wykonujemy bardziej zdecydowane ruchy w stosunku do wody zimnej. Nie tylko właściwy montaż zestawu gwarantuje nam skuteczność połowu. Miejmy nadzieję, że jeśli wszystko dopniemy na tzw. ostatni guzik to prezentacja przynęty w ten sposób stanie się dla naszych drapieżników pokusą nie do odparcia