Kołowrotki znane były i używane od lat trzydziestych XIX wieku. Na początku XX wieku używanych było już kilka rodzajów kołowrotków w zależności od rodzaju wędki lub poławianej ryby. Dostępne na początku tylko dla zamożnych wędkarzy, jednak już pod koniec lat 30-tych ubiegłego wieku był już na wyposażeniu niemal każdego wędkarza.

Tuż przed II wojną światowa w Polsce zaczęły się pojawiać pierwsze kołowrotki o stałej szpuli. Jednak jeszcze niedoskonałe, bo ciężkie, niepraktyczne i drogie. Tak naprawdę kołowrotek zdobył największą popularność w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Rynek zalany został tandetnymi tanimi kołowrotkami produkcji radzieckiej. Z biegiem czasu jednak kołowrotek był udoskonalany i coraz lepiej pełnił swoje funkcje. Stając się jednym z najważniejszych elementów zestawu wędkarskiego. Główna jego rolą jest magazynowanie żyłki wędkarskiej i zabezpieczanie za pomocą hamulca zerwania żyłki przy naprężeniach podczas holowania ryby. Główny podział kołowrotków odbywa się za pomocą określenia czy ma szpulę ruchomą czy stałą. Kołowrotek o szpuli stałej będzie posiadał korbkę, korpus z przekładnią, szpulę oraz kabłąk. Tańsze kołowrotki wykonane są z materiałów syntetycznych, droższe to aluminium czy nawet tytan. Większość kołowrotków zaopatrzona jest w kilka wymiennych szpul umożliwiających szybką zmianę grubości lub rodzajów linki bez konieczności zmiany samego kołowrotka. Kabłąk wykonany jest z metalu, posiada rolkę, która zmniejsza tarcie żyłki podczas zwijania. Ważnym elementem kołowrotka jest hamulec. Może być dolny lub górny. Dolny ma blokadę umiejscowiona z tyłu mechanizmu, w przekładniach a drugi z przodu i hamuje bezpośrednio szpulę. Oczywiście zdania wędkarzy co do wyższości przedniego hamulca nad tylnym są podzielone. Drugim rodzajem kołowrotka jest kołowrotek o szpuli ruchomej tzw. muchowy. Jego oś jest poprzeczna w stosunku do osi wędziska. Charakteryzuje je prostota konstrukcji, wyważona szpula oraz staranne wykonanie. Większość z tych kołowrotków nie posiada przekładni, w związku z czym jedno przekręcenie korbką odpowiada jednemu obrotowi szpuli. Zaopatrzony jest w hamulec zapadkowy lub cierny i posiada także wymienne szpule.

Ostatnim omówionym rodzajem kołowrotka będzie multiplikator. Posiada szpulę ruchomą, jest najbardziej zaawansowany technicznie. Składa się z wielotarczowych hamulców typu gwiazda, magnetycznych lub elektronicznych. Szpula w multiplikatorze połączona jest sprzęgłem z przekładnią główną. Zębate koło napędowe łączy się przez hamulec szpuli z korbką oraz innym kołem zębatym z napędem posuwu wodzika żyłki. Multiplikator stosowany jest tam gdzie liczy się niezawodność, czyli wędkarstwie morskim, ciężkim gruntowym oraz spinningiem przy połowach dużych okazów

3 KOMENTARZE

  1. szkoda że nie opisałeś jakie kolowrotki do jakiej metody 🙂 tzn o pojemności szpuli, jakie i ile łożysk 🙂 to najbardziej ludzi interesuje przed zakupem 🙂 z przednim czy tylnim hamulcem i wiele innych przydatnych rzeczy 🙂 czekam na kolejny artykuł 🙂

  2. No właśnie, szkoda trochę. Fajnie byłoby sobie przeczytać, utrwalić. Z doświadczenie powiem tyle, że trzeba mieć wcale drogie sprzętu żeby był dobry. Ważne, żeby o niego dbać! W tym roku dostałem prezent od taty na urodziny Robinson feeder II w rozmiarze 504. Kosztuje ponad 100zł ale pracuje bardzo płynnie i dobrze nawija żyłkę.