Właśnie rozpoczyna się świetny okres na połowy sandaczy. Można powiedzieć, że jesień to prawdziwe „Wejście smoka”, które będzie trwało do pierwszych grudniowych przymrozków. Nie pozostaje nic innego jak spinningowanie w rzekach i zbiornikach zaporowych, gdzie swoje kryjówki mają sandacze.

Na początku zaznaczam, że do walki z jesiennym sandaczem trzeba zadbać o właściwe parametry sprzętu. Wędzisko mieć szybką akcję i być sztywne (długość 2,4- 3m, ciężar wyrzutowy przynajmniej 25g), mocny kołowrotek (z hamulcem walki) i plecionka o wytrzymałości minimum 7kg. Ważne aby do tego kompletu dodać główki jigowe, takie które nie rozegną się w paszczy smoka oraz łożyskowany krętlik z agrafką. Dobra plecionka to podstawa kontaktu wędkarza z przynętą. Natomiast kołowrotek z hamulcem walki pozwala bardzo szybko zwiększyć lub zmniejszyć opór, dzięki czemu mamy większą kontrolę nad miotającym się sandaczem. Musimy być pewni każdego z wyżej wymienionych elementów.

Brania sandacza na sztuczną przynętę są delikatne. Sandacz dość często dopiero po pewnym czasie zauważa, „że coś jest nie tak” i rozpoczyna swoją szarżę. Gdy się w końcu zgapnie zaczyna wędrówkę w kierunku naszpikowanego zaczepami, ostrymi kamieniami, gałęziami dna i robi wszystko, by nie znaleźć się w podbieraku.

Dlatego ważne jest posiadanie dobrego sprzętu o którym napisałem powyżej.

Jak łowić sandacze w rzece? Dobre miejscówki to podnóża ostróg oraz filary mostów. „Dobre” to pojęcie względne w tym wypadku, gdyż oba miejsca to zbiorowiska podwodnych przeszkód typu: kamienie, kawałki betonu i inne zaczepy. Rozsądnym rozwiązaniem jest stosowanie tańszych gum, czy wahadłówek na takich łowiskach (ze względu na występowanie wyżej wymienionych zaczepów). Najlepsza pora na smoka to wczesne poranki u tuż przed zmierzchem.

Jaka przynęta na mętnookiego w rzece? Duże twistery, rippery, kopyta, haki z główkami o masie 12- 28g. Ciężar główek dobieramy do wielkości przynęty, uciągu wody i głębokości łowiska. Kolor przynęt należy dobrać do specyfiki akwenu. Stonowane kolory w łowiskach o przejrzystej wodzie jaśniejsze gumy w mętniejszej wodzie. W miejscach, gdzie jest sporo drobnicy warto zastosować woblery (pływające i płytko pływające) o kolorze i budowie przypominającej płocie czy ukleje.

wobler na sandacza

płoć wobler
Przykład woblera na sandacza (ukleja i płoć)

Jak łowić sandacze w zbiorniku zaporowym? Sandacze możemy spotkać przy zalanych i stromych brzegach oraz w głębokich dołach w pobliżu których znajdują się podwodne górki lub spore piaszczyste bądź żwirowe blaty.

Jaka przynęta na smoka w zbiorniku zaporowym? Upodobania mętnookich w rożnych łowiskach zaporowych są z reguły podobne. Warto wyposażyć się w 10 centymetrowe kopyto i uzbroić je w główkę jigową 8- 15g, duże twistery, rippery. Kopyta i rippery w kolorze: grzbiet- czarny, ciemnozielony bądź niebieski, boki- biel, seledyn. Łowne twistery są w kolorze: biel, seledyn, czasami też niebieskie.

Jak prowadzić przynętę w zbiorniku zaporowym?
1. Skokami po dnie- kilka energicznych obrotów i stop akcji, kilka energicznych obrotów i znowu stop itd.
2. W przedłużonym opadzie- poderwanie przynęty szybkim ruchem wędziska, powolne uniesienie szczytówki w celu przedłużenia łuku po którym się porusza przynęt.
3. Szuraniem po dnie- na zmianę: szybciej, wolniej.

Mam nadzieję, że moje skromne rady pomogą Wam w połowach jesiennych sandaczy. Korzystajcie z tej pięknej pory roku i notujcie rekordy w końcówce sezonu. Połamania kija!

2 KOMENTARZE

  1. “Brania sandacza na sztuczną przynętę są delikatne. Sandacz dość często dopiero po pewnym czasie zauważa, ?że coś jest nie tak? i rozpoczyna swoją szarżę. Gdy się w końcu zgapnie zaczyna wędrówkę w kierunku naszpikowanego zaczepami, ostrymi kamieniami, gałęziami dna i robi wszystko, by nie znaleźć się w podbieraku”
    Dokładnie tak jest. Ostatnio miałem taką sytuacje że wydawało mi się że zaczepiłem i zielsko, ale potem odjazd…. drugi…. trzeci…. wszedł na głaz … no i sam muszę wędrować po sandałka 🙂 niewielki to niewielki bo 40 cm ale pierwszy w tym roku i to cieszy 🙂 ważne że coś sie dzieje 🙂